Η εθνική κορασίδων απέφυγε την τελευταία θέση στο Ευρωμπάσκετ Α΄ κατηγορίας, στο Μίσκολτς της Ουγγαρίας. Η ομάδα της Ελένης Μίχα νίκησε σήμερα (24/8) τη Σουηδία με 72-66, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 15-16, και κατετάγη προτελευταία στη διοργάνωση.

Υπενθυμίζεται ότι η αναμέτρηση ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για την εθνική, η οποία υποβιβάστηκε στη Β΄ κατηγορία μετά τη χθεσινή ήττα της από την Κροατία. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη της εθνικής, η οποία μέτρησε μόνο ήττες στα προηγούμενα έξι παιχνίδια της.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-30, 53-44, 72-66.

Η Σουηδία προηγήθηκε με επτά (11-4) και οκτώ πόντους (19-11) στη διάρκεια της πρώτης περιόδου, ωστόσο η εθνική δεν παρέδωσε τα… όπλα, βελτίωσε την άμυνά της και με καλάθι της Ζορμπαλά ισοφάρισε 25-25, 2:18 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Με 2/2 βολές της Χλιαουτάκη το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε κεφάλι στο σκορ (27-25), 1:25 για το τέλος, ενώ η ίδια παίκτρια με καλάθι και φάουλ στην εκπνοή έστειλε τη «γαλανόλευκη» στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +4 (34-30). Με σερί 12-0 στην τρίτη περίοδο, η εθνική προηγήθηκε 46-31 στο 24΄, ωστόσο η Σουηδία προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας σε 46-37 στο 27΄ και αργότερα σε 57-54, 6:07 πριν τη λήξη του ματς.

Η ελληνική ομάδα δεν επέτρεψε στις Σκανδιναβές να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ. Αντίθετα, κατάφερε να «ανοίξει» το υπέρ της προβάδισμα και να το φτάσει σε διψήφιο νούμερο (70-59), 1:58 πριν το τέλος, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη, με την οποία κατετάγη 15η στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Ζντράβκο Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Τζιάκομο Ντόρι (Ιταλία), Σουζάνα Βούγιτσιτς (Μαυροβούνιο)

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχα): Λαγωνικάκη 7 (1), Μήτραλη 7 (1), Φουστέρη 12 (2), Χλιαουτάκη 8 (1), Βίγκα 6 (1), Μόσχου 7 (1), Ζορμπαλά 10, Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 6, Τουμπανιάρη 9, Καμπακά.