Η Τσέλσι πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη στη Premier League, επικρατώντας με 2-6 στην έδρα της Γουλβς, με το χατ-τρικ του Μαντουέκε στο δεύτερο ημίχρονο (49′, 58′, 63′) και τα γκολ των Τζάκσον (2′) Πάλμερ (45′) και Φέλιξ (80′). Ισοφάρισαν δύο φορές οι «λύκοι» με τον Κούνια (27′) και τον Λάρσεν (45′ +6), ενώ στο 60ό λεπτό πέρασε ως αλλαγή ο Ντανιέλ Ποντένσε.

Την ίδια ώρα, Μπόρνμουθ και Νιουκάστλ έμειναν στο 1-1, με τον Ταβερνιέ να ανοίγει το σκορ στο 37′ για τους γηπεδούχους και τον Γκόρντον να ισοφαρίζει στο 76ο λεπτό.

Η Τσέλσι μπήκε με το πόδι στο… γκάζι και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Τζάκσον μετά από κόρνερ. Η Γουλβς απάντησε στο 27′ με τον Κούνια, αλλά οι «μπλε» πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ στο 45′ με τον Πάλμερ μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα των «λύκων». Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Αΐτ Νουρί πήρε την κεφαλιά και ο Λάρσεν με προβολή ισοφάρισε σε 2-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το σόου του Μαντουέκε. Σε λιγότερο από 15 λεπτά από το 49′ ως το 62′ πέτυχε χατ-τρικ και «κλείδωσε» το ματς για την ομάδα του Έντσο Μαρέσκα. Και τα τρία προϊόν του… Πάλμερ με ισάριθμες ασίστ. Στο 80ό λεπτό ο Ζοάο Φέλιξ έκανε ξανά… ντεμπούτο με τα «μπλε» και διαμόρφωσε το τελικό 6-2, από ασίστ του Πέδρο Νέτο.

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Ντόχερτι, Μοσκέερα, Τότι, Αΐτ Νουρί (67’ Ντόουσον), Μπελεγκάρντ (68’ Σαράμπια), Λεμινά (90’ Ντόιλ), Γκόμες, Κούνια (68’ Μάρτινς Γκόμες), Χουάνγκ (58’ Ποντένσε), Στραντ Λάρσεν

ΤΣΕΛΣΙ: Σάντσεθ, Γκουστό, Φοφανά, Κόλγουιλ, Κουκουρέγια (83’ Ενκουνκού), Καϊσέδο (76’ Ντιούσμπερι Χολ), Φερνάντες, Μαντουεκέ, Πάλμερ (83’ Βέιγκα), Μούντρικ (46’ Νέτο), Τζάκσον (68’ Ζοάο Φέλιξ)

Μοιρασιά για Μπόρνμουθ και Νιούκαστλ

Στο 37ο λεπτό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ταβερνιέ όταν ο Σεμένιο έκλεψε τη μπάλα, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Γάλλος επιθετικός με πλασέ έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την… απάντηση που έψαχναν όταν ο Μπαρνς βρέθηκε στα αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Γκόρντον με προβολή στο δεύτερο δοκάρι διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Κερκέζ, Κρίστι (64’ Σκοτ), Αραούχο (85’ Τζέμπισον), Ζαμπάρνι, Κουκ, Σενέσι, Εβανίλσον (72’ Ουαταρά), Σεμένιο, Κλάιφερτ (72’ Σινιστέρα), Ταβερνιέ (85’ Σμιθ)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Μπερν, Λιβραμέντο (58’ Μπαρνς), Κραφτ, Κέλι (69΄Χολ), Γκιμαράες, Μέρφι (58’ Τρίπιερ), Λόνγκσταφ (69’ Γουίλοκ), Ζοέλιντον, Γκόρντον (86’ Αλμιρόν), Ισάκ