Κυριακή 25 Αυγούστου 2024
Βόλφσμπουργκ – Μπάγερν Μονάχου 2-3: Ανατροπή και τρίποντο για τους Βαυαρούς

Αν και ζορίστηκε αρκετά κόντρα στην Βόλφσμπουργκ, η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε με 3-2 στην πρεμιέρα της στην Bundesliga.

Mε το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Bundesliga η Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας εκτός έδρας της Βόλφσμπουργκ με 3-2 για την 1η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Βενσάν Κομπανί παρότι προηγήθηκε είδε τους «λύκους» να κάνουν την ανατροπή, αναγκάζοντάς τη να… απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για να φτάσει στη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Βαυαρούς με τον Τζαμάλ Μουσιάλα να κάνει το 1-0 στο 19ο λεπτό, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, μέσα σε οκτώ λεπτά η Βόλφσμπουργκ πήρε τα ηνία. Δράστης ο Λόβρο Μάιερ που αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 στο 47′ με πέναλτι και στη συνέχεια έκανε το 2-1 στο 55′.

Η Μπάγερν πάντως δεν πτοήθηκε και ισοφάρισε σε 2-2 χάρη στο αυτογκόλ του Γιακούμπ Καμίνσκι στο 65′. Η πίεση των φιλοξενούμενων εντάθηκε και εν τέλει κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα με 3-2 χάρη στο γκολ στου Σερτζ Γκνάμπρι στο 82ο λεπτό της συνάντησης.