Πέμπτη 29 Αυγούστου 2024
Γάνδη και Μπασακσεχίρ πέρασαν στη League Phase του Conference League

Την πρόκρισή τους στο League Phase του Conference League εξασφάλισαν η Γάνδη και η Μπασακσεχίρ του Δημήτρη Πέλκα.

Την πολυπόθητη πρόκριση για τη League Phase του Europa Conference League κατάφεραν να πάρουν η Μπασακσεχίρ και η Γάνδη, αφήνοντας εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων τις Σεντ Πάτρικς και Παρτιζάν αντίστοιχα.

Μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα, η Μπασακσεχίρ εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας της και κατάφερε να νικήσει με 2-0 τη Σεντ Πάτρικς, παίρνοντας το εισιτήριο για τη νέα φάση του θεσμού.

Στο 65’ ο Σαχινέρ με σουτ από δεξιά έκανε το 1-0, ενώ στο 82′ ο Κεμέν έγραψε το 2-0 με κεφαλιά. Ένα λεπτό νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με 10 παίκτες εξαιτίας αποβολής του Μπόλγκερ.

Με το ίδιο σκορ όπως και στο πρώτο παιχνίδι, η Γάνδη έκαμψε την αντίσταση της Παρτιζάν, νικώντας με 1-0, στο Βέλγιο. Παρά τις πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 89ο λεπτό, όταν ο Ντελόρζ με όμορφο μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αίτημα να κηρυχθεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης η Μαγνησία - Περιβαλλοντική και οικονομική «βόμβα»

Η Μαγνησία εκπέμπει SOS. Τόνοι νεκρών ψαριών έφτασαν να επιπλέουν σε όλο τον Παγασητικό με το αποκρουστικό θέαμα να κάνει το γύρο του κόσμου.