Σάββατο 31 Αυγούστου 2024
Άρσεναλ – Μπράιτον 1-1: Χωρίς νικητή στο Εμιρέιτς – Άντεξαν με 10 οι Κανονιέρηδες

Το γκολ του Ζοάο Πέδρο έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Μπράιτον απέναντι στην Άρσεναλ, που τελείωσε το ματς με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ράις.

Η πρώτη απώλεια βαθμών για την Άρσεναλ στη φετινή Premier League είναι γεγονός. Οι «κανονιέρηδες» έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στην αναμέτρηση με την Μπράιτον για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ομάδα του Αρτέτα να μένει με δέκα παίκτες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου εξαιτίας αποβολής του Ράις και τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται για να ισοφαρίσουν.

Συνεχίζουν μαζί με 7 βαθμούς οι δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Κάι Χάβερτς να βρίσκει δίχτυα μετά από ασίστ του Σάκα, για το 1-0. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι κανονιέρηδες έμειναν με δέκα παίκτες καθώς ο Ντέκλαν Ράις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε σε εκείνο το σημείο και οι γλάροι το εκμεταλλεύτηκαν αμέσως. Στο 58’ο Ζοάο Πέντρο, ο οποίος είχε σκοράρει και απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την προηγούμενη αγωνιστική, ήταν εκείνος που σκόραρε και χάρισε τον βαθμό στην Μπράιτον.

Οι συνθέσεις:

Άρσεναλ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τίμπερ (80’ Ζιτσένκο), Έντεγκαρντ (74’ Μαρτινέλι), Ράις, Πάρτεϊ, Σακά, Τροσάρντ (59’ Καλαφιόρι), Χάβερτς

Μπράιτον: Φερμπρούγκεν, Φέλτμαν (72’ Εστουπινιάν), Βαν Χέκε, Ντανκ, Χίνσελγουντ, Μπαλεμπά, Μίλνερ (17΄Αγιάρι), Μιντέ (72’ Ρούτερ), Μιτόμα, Ζοάο Πέδρο, Γουέλμπεκ