Πλούσιο από γκολ και συγκινήσεις ήταν το κυρίως πιάτο της τρίτης αγωνιστικής της Premier League. Η Νότιγχαμ Φόρεστ ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Γουλβς και έμεινε αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν ήταν οι εκτός έδρας νίκες των Άστον Βίλα και Μπόρνμουθ επί των Λέστερ και Έβερτον αντίχτοιχα.

Χωρίς νικητή στο Νότιγχαμ

Στο City Ground η Νότιγχαμ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση 10 λεπτών όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Γουντ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε πολύ καθώς δύο λεπτά μετά ο Μπελεγκάρντ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 1-1. Στο 85′ ο Γουντ σκόραρε ξανά, αλλά αυτή τη φορά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Δεύτερο διπλό για Βίλα

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε στο «King Power Stadium» η Άστον Βίλα που επικράτησε με 2-1 της Λέστερ και «άλωσε» ακόμη μία έδρα μετά από εκείνη της Γουέστ Χαμ στην πρεμιέρα. Στο 28′ ο Ράμσεϊ έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Ονάνα με προβολή από τη μικρή περιοχή έγραψε το 0-1 ενώ στο 57’ ακυρώθηκε γκολ του Βάρντι. Στο 63′ από σέντρα του Ντιν ο Ντουράν με κεφαλιά έκανε το 0-2 και το μόνο που κατάφεραν οι «αλεπούδες» ήταν να μειώσουν σε 1-2 στο 73′ με γυριστό του Μπουονανότε από τρομερή ενέργεια και σέντρα του Μαβιντιντί.

Απίθανη ανατροπή η Μπόρνμουθ

Απίστευτη ανατροπή από την Μπόρνμουθ στο «Goodison Park»! Μέχρι το 87ο λεπτό η Έβερτον κρατούσε «αγκαλιά» το πρώτο εφετινό της «τρίποντο» μετά από δύο σερί ήττες, μόνο που «λογάριαζε» χωρίς τον… Σινίστερα. Ο Κολομβιανός μέσος μπήκε στο ματς στο 65′ και με μία ασίστ κι ένα γκολ οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε ένα μυθικό «come back» φέυγοντας με το μεγάλο «διπλό» με 3-2 από το Μερσεϊσάιντ! Ο Κουκ στο 90’+2 ισοφάρισε και στο 90’+6 ο Σινίστερα ολοκλήρωσε τη μεγάλη επιστροφή της Μπόρνμουθ, η οποία μετά από 3 ματς παραμένει αήττητη (2 ισοπαλίες και μία ήττα).