Το απόλυτο νικών στο ξεκίνημα της Ligue 1 απέτυχε να διατηρήσει μία εκ των Μονακό ή Λανς, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Λουί ΙΙ» δεν ανέδειξε νικητή (1-1) στο πρώτο από τα δύο μεγάλα ματς της 3ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Πλέον, οι δύο ομάδες «ισοβαθμούν» στην κορυφή με τη Μαρσέιγ (έχουν δύο νίκες και μία ισοπαλία) και περιμένουν το αποτέλεσμα του ντέρμπι της αγωνιστικής, Λιλ-Παρί Σεν Ζερμέν το βράδυ της Κυριακής (21:45) για να μάθουν εάν θα παραμείνουν στο «ρετιρέ» ή, θα βρεθεί από πάνω τους κάποια εκ των δύο «μονομάχων» στο «Πιερ Μορουά».

Τρία 24ωρα μετά τον αποκλεισμό της από τον Παναθηναϊκό στα playoffs του Conference League, η Λανς έφτασε μία ανάσα από το να γνωρίσει τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα και πρώτη στο γαλλικό πρωτάθλημα, ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φρανκόφσκι σημάδεψε σωστά από το σημείο του πέναλτι για να «γράψει» το τελικό 1-1.

Η Μονακό πήρε… κεφάλι στο σκορ στο 84΄ με τον Ζακάρια, έφτασε πολύ κοντά στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της, αλλά στο φινάλε το χέρι αμυντικού της έφερε το πέναλτι (μέσω VAR καταλογίστηκε η παράβαση) με το οποίο οι φιλοξενούμενοι «έσωσαν την παρτίδα».

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος έχουν ως εξής:

Λιόν-Στρασμπούρ      4-3
(44’ Τολισό, 61’ Μέιτλαντ-Νάιλς, 65’ & 72’ Ορμπάν – 3’ Νανάσι, 48’ Αντρέι Σάντος, 58’ Εμεγκά)
Μπρεστ-Σεντ Ετιέν    4-0
(10′ Καμαρά, 32′ πέν. Ντελ Καστίγιο, 78′ Αζόρκ, 84′ πέν. Λαλά)
Μονπελιέ-Ναντ        1-3
(30′ Ανταμς – 24′ Αμπλίν, 45’+7 πέν. Σιμόν)
Τουλούζ-Μαρσέιγ      1-3