Κυριακή 01 Σεπτεμβρίου 2024
Χωρίς νικητή το Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας (1-1), πήρε το «θρίλερ» η Νιουκάστλ (2-1)

Νέα απώλεια βαθμών για την Τσέλσι που έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας – Η Νιουκάστλ πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Τότεναμ με 2-1.

Με δύο αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 3η αγωνιστική της Premier League. Η Τσέλσι υποδέχθηκε την Κρίσταλ Πάλας στο «Στάμφορντ Μπριτζ», ενώ η Τότεναμ του Ποστέκογλου πήγε να παίξει στην έδρα της Νιουκάστλ.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο League Phase του Europa League, υπέπεσε σε γκέλα μένοντας στο 1-1 με τους «αετούς», ενώ η «καρακάξες» πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο, επικρατώντας με 2-1 της Τότεναμ και έφτασε τους 7 βαθμούς.

Στο Λονδίνο η Τσέλσι έπεσε θύμα έκπληξης από την Κρίσταλ Πάλας. Οι «μπλε» άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Τζάκσον να βρίσκει δίχτυα, με ωραίο σουτ μετά από ασίστ του Πάλμερ. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με ένα σουτ εκτός περιοχής του Έζε.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, παρά τις πολλές ευκαιρίες που σπατάλησε η ομάδα του Μαρέσκα, κυρίως με τους Τζάκσον και Ζοάο Φέλιξ.

Η Νιουκάστλ υποδέχθηκε την Τότεναμ και κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, αναγκάζοντας τους «Σπερς» στην πρώτη τους φετινή ήττα. Η ομάδα του Ποστέκογλου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε σωρεία ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τελικά έφυγε με άδεια χέρια από το ματς.

Στο 37′ ο Μπαρνς άνοιξε το σκορ με υπέροχο τελείωμα για το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν χάρη στο αυτογκόλ του Μπερν στο 56′. Ακολούθησε πολιορκία στα καρέ των γηπεδούχων, οι οποίοι όχι μόνο άντεξαν αλλά βρήκαν και το γκολ της νίκης. Στο 78′ ο Ίσακ νίκησε τον Βικάριο και έκανε το 2-1, που έμεινε μέχρι το τέλος.