Τρίτη 03 Σεπτεμβρίου 2024
Η Εθνική Νέων πήρε το ντέρμπι με την Ιταλία και πέρασε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού (12-10)

Πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για την Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών, μετά τη νίκη με 12-10 επί της Ιταλίας

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Νέων Ανδρών προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας.

Η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα νίκησε σήμερα (3/9) την Ιταλία με 12-10, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής για τον Β΄ όμιλο της διοργάνωσης, και «έκλεισε» θέση στην πρώτη δυάδα της βαθμολογίας του γκρουπ, η οποία χαρίζει το απευθείας «εισιτήριο» για τους «8».

Όπως και στο χθεσινό ματς κόντρα στη Γερμανία, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο οκτάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τη «γαλανόλευκη» πίσω στο σκορ με 2-0. Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα ανέβασε την απόδοσή της και «έκλεισε» το ημίχρονο προηγούμενη με 6-5.

Στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου η εθνική απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (9-5) και, μολονότι η Ιταλία επέστρεψε στο ματς, καθώς μείωσε σε 9-8, οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα διατήρησαν την πρωτοπορία ως το τέλος και «κλείδωσαν» την πρόκριση στους «8».

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 6-3, 3-2, 3-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Παρτσόγλου, Λυκούδης 3, Γ. Νικολαΐδης 1, Γεωργαράς 3, Τόττης, Λασκαρίδης 1, Κωνσταντόπουλος, Μπιτσάκος 1, Καρατζάς, Αγγελόπουλος 2, Σπάχιτς 1, Σιαμάς, Λεβαντής.

Τα γκολ της Ιταλίας πέτυχαν οι Γκουλότα 4, Γκαμπατσιάνι 2, Σαλιπάντε 2, Τρέζα 1 και Τρινγκάλι Καπουάνο 1.