Με το δεξί ξεκίνησε την προετοιμασία εν όψει της νέας σεζόν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε την Τσεντεβίτα με 81-76 στη Σλοβενία στο πρώτο του φιλικό.

Για την ομάδα του Εργίν Αταμάν, ο Λορέντζο Μπράουν στο ντεμπούτο του με τα «πράσινα» πέτυχε 18 πόντους έχοντας καλή περουσία και στη δημιουργία, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μήτογλου με 19 πόντους.

Καθοριστικός ήταν ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει λίγο τη διαφορά και να προηγηθεί με 6 (70-76). Η Τσεντεβίτα δεν παράτησε το ματς και μείωσε σε 76-78, 2 λεπτά πριν από το τέλος, με τον Μπράουν να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο για το τελικό 76-81 αι την πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού.

Οι πράσινοι αγωνίστηκαν με 9 παίκτες στο παιχνίδι. Εκτός έμειναν οι Κώστας Σλούκας, Ματίας Λεσόρ και Κέντρικ Ναν, ενώ οι Αντετοκούνμπο και Γιουρτσεβέν ήταν δηλωμένοι αλλά δεν αγωνίστηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 65-67, 76-81

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 18(1), Μωραΐτης 2, Γκραντ 10(1), Γκριγκόνις 10(2), Ερνανγκόμεθ 13(1), Μήτογλου 19(1), Παπαπέτρου 5(1), Σαμοντούροβ 4.