Στην πρεμιέρα της στο Nations League, για το League B και τον 2ο όμιλο, όπου συμμετέχει και η Εθνική μας ομάδα, η Αγγλία νίκησε με 2-0 την Ιρλανδία και πήρε τους πρώτους της τρεις πόντους.

Στην μετά Σάουθγκεϊτ εποχή, για τους Άγγλους σκόραραν οι Ντέκλαν Ράις και Τζακ Γκρίλις. Το φοβερό; Και οι δύο παίκτες έχουν ιρλανδικές ρίζες και έχουν φορέσει στο παρελθόν τα χρώματα της Ιρλανδίας. Γι’ αυτό άλλωστε και δεν έτυχαν σπουδαίας υποδοχής από τον κόσμο στο γήπεδο.

Ο μέσος της Άρσεναλ πάντως δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, σε αντίθεση με τον παίκτη της Μάντσεστερ Σίτι.

Η Αγγλία είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε όλο το 90λεπτο, και διαχειρίστηκε με ευκολία το προβάδισμα που πήρε από το πρώτο μέρος.

Στο 11ο λεπτό ο Γκόρντον δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ-α-τετ, ο Κέιν έκανε τσαφ, η μπάλα στρώθηκε στον Ράις που με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κέλεχερ. Οι Άγγλοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 26′, όταν με μια όμορφη ομαδική ενέργεια «έκρυψαν» την μπάλα και ο Γκρίλις με υπέροχο πλασέ λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Κέλεχερ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τα τρία λιοντάρια να παίρνουν το πρώτο τρίποντο.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Κέλεχερ, Κόουλμαν, Κόλινς, Ο’Σέι, Μπρέιντι, Ντόχερτι, Μολούμπι, Σμόλμποουν, Σμόντκις, Ογκμπένε, Ίντα
ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μαγκουάιρ, Γκουέχι, Κόλγουιλ, Μέινου, Ράις, Γκρίλις, Σακά, Κέιν, Γκόρντον