Ένα ακόμα γκολ με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας πέτυχε ο Ορμπελίν Πινέδα. Ο μέσος της ΑΕΚ ξεκίνησε βασικός στο φιλικό παιχνίδι που έδωσε τα ξημερώματα το Μεξικό με τη Νέα Ζηλανδία στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ και ήταν από τους πρωταγωνιστές της ομάδας του Χαβιέρ Αγκίρε.

Ο άσος της Ένωσης 5ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με σουτ στην κίνηση, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου είχε δοκάρι.

Ο Ορμπελίν Πινέδα παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 60’ όταν αντικαταστάθηκε από τον Κόρδοβα.

Ο 28χρονος έγινε αλλαγή, όταν το σκορ ήταν ήδη στο 3-0. Τα άλλα δύο γκολ είχαν πετύχει οι Σέζαρ Ουέρτα στο 53′ και Λουίς Ρόμο στο 57′. Αξίζει να σημειώσουμε ότι τα ξημερώματα της Τετάρτης (11/9, 03:30) το Μεξικό θα δώσει ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι, αυτή τη φορά απέναντι στον Καναδά.