Τη δεύτερη νίκη της καριέρας του στο Ράλι Ακρόπολις -και πρώτη μετά το Μόντε Κάρλο τον Ιανουάριο- πανηγυρίζει ο Τιερί Νεβίλ.

Ο Βέλγος της Hyundai -και επικεφαλής στη βαθμολογία των οδηγών- τερμάτισε σήμερα (10/9) πρώτος στον ελληνικό αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι (WRC) και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του «παρθενικού» τίτλου της καριέρας του, καθώς αύξησε στους 34 βαθμούς το προβάδισμά του σε σχέση με τον Γάλλο οκτάκις παγκόσμιο πρωταθλητή, Σεμπαστιάν Οζιέ, το Toyota του οποίου ανετράπη στην τελευταία ειδική.

Ο 36χρονος Νεβίλ, άφησε στη δεύτερη θέση τον Ισπανό «ομόσταυλό» του, Ντάνι Σόρντο (+1:36.8), ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ακόμη ένας οδηγός της Hyundai, ο Εσθονός παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019, Οτ Τάνακ (+2:57.3).

Η ειδική «Ελευθεροχώρι 2», που ήταν η Power Stage, διεκόπη«λόγω ιατρικού ζητήματος θεατή (μεταφέρεται στο νοσοκομείο)», όπως ανακοίνωσε η οργανωτική επιτροπή. Μετά την επανεκκίνησή της, το αυτοκίνητο του Οζιέ ήρθε… τούμπα, περίπου 1.6 χιλιόμετρα μέσα στην ειδική, με αποτέλεσμα ο Σόρντο να επιστρέψει στην δεύτερη θέση της γενικής, ενώ ο Τάνακ, ο οποίος ανέβηκε τρίτος στη γενική και τερμάτισε με ένα μικρό κλατάρισμα στο εμπρός αριστερό λάστιχο, πανηγύρισε το 50ό βάθρο στην καριέρα του.

Ο Παναγιώτης Ρουστέμης ήταν ο ταχύτερος Έλληνας στο εφετινό Ράλι Ακρόπολις, καθώς με το Skoda Fabia RS κατετάγη 12ος στη γενική, 20 λεπτά και 24.0 δευτερόλεπτα πίσω από τον Νεβίλ. Από την πλευρά του, ο Ιορδάνης Σερδερίδης με το εργοστασιακό Ford Puma Rally 1 Hybrid κατέλαβε την 14η θέση στη γενική, 23 λεπτά και 6.2 δευτερόλεπτα πίσω από τον Βέλγο.