Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024
Ο «δυναμίτης» Κέιν έδωσε τη νίκη στην Αγγλία (2-0) – Μοιρασιά στη ματσάρα του Άμστερνταμ (2-2)

Η Αγγλία πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Φινλανδία, στον όμιλο της Ελλάδας, χάρη σε 2 γκολ του Χάρι Κέιν στην 100ή συμμετοχή του με την εθνική – Ισόπαλο το ντέρμπι Ολλανδία-Γερμανία.

Ο Χάρι Κέιν είχε την τιμητική του απόψε στον αγώνα της Αγγλίας με τη Φινλανδία για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Nations League.

Ο Άγγλος επιθετικός βραβεύτηκε πριν από την έναρξη του αγώνα από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας και τον Φρανκ Λάμπαρτ, καθώς συμπλήρωσε τις 100 συμμετοχές με το εθνόσημο και ήταν εκείνος που με 2 δικά του γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-0.

Τα «Τρία Λιοντάρια» έκαναν το 2/2 στον όμιλο όπου συμμετέχει και η Ελλάδα και «συγκατοικούν» με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου. Ακολουθεί στην επόμενη διακοπή η αναμέτρησης της Αγγλίας με την Εθνικής μας στο Λονδίνο στις 10/10.

Παρά την ξεκάθαρη υποροχή της στο πρώτο ημίχρονο, η Αγγλία δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ την κατοχή της μπάλας και τις (λίγες) καλές ευκαιρίες που είχε. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο ο Κέιν φώναξε παρών. Αρχικά στο 57′ με μια υπέροχη ατομιλή προσπάθεια και έναν «κεραυνό» στην εστία του Χραντέσκι έκανε το 1-0.

Στο 76′ μετά από ασίστ του Μαντουέκε εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, που έμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Λιούις, Κόνσα, Στόουνς, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ράις, Γκόμες, Γκρίλις, Γκόρντον, Σακά, Κέιν

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέσκι, Σταλ, Χόσκονεν, Ιβάνοφ, Ούρονεν, Πέλτολα, Καμαρά, Κέσκινεν, Σούλερ, Πούκι, Γένσεν

Στο Άμστερνταμ, Ολλανδία και Γερμανία έμειναν στο ισόπαλο και «χορταστικό» 2-2. Σε ένα παιχνίδι που τα περισσότερα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να χαμογελάσει στο τέλος και μοιράστηκαν τους βαθμούς. Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό με τον Ράιντερς, ωστόσο η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο 38′ ο Ουντάβ ισοφάρισε σε 1-1, με τον Κίμιχ να ολοκληρώνει την ανατροπή σττο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Ντούμφρις να φέρνει ξανά το ματς σε ισορροπία με γκολ από το ύψος της μικρής περιοχής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Άκε, Σούτεν, Ρέιντερς, Χράφενμπερχ, Σίμονς, Μπρόμπεϊ, Χάκπο

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τερ Στέγκεν, Κίμιχ, Τα, Σλότερμπεκ, Ράουμ, Άντριχ, Γκρος, Βιρτς, Χάβερτς, Μουσιάλα, Ουντάβ