Ο Παναθηναϊκός πήρε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες φιλικές αναμετρήσεις φέτος, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 86-69, παίρνοντας έτσι εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» που διεξάγεται στην Κύπρο.

Ο Εργκίν Αταμάν είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τα δύο πιο πρόσφατα μεταγραφικά του αποκτήματα, με τους Ομέρ Γιούρτσεβεν και Τσεντί Οσμάν να πραγματοποιούν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους και τον 26χρονο σέντερ να κάνει μια εκπληκτική εμφάνιση.

Συγκεκριμένα μέτρησε 22 πόντους σε 16 λεπτά, ενώ ο Οσμάν είχε 3 σε 14. Στους 12 σταμάτησε ο Μάριους Γκριγκόνις, ενώ 11 πρόσθεσε ο Κέντρικ Ναν.

Από την άλλη πλευρά, ο Σαμπάζ Νέιπιερ είχε 17 πόντους, με τους Κάρσεν Έντουαρντς και Νικ Γουάιλερ-Μπαμπ να μετρούν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πατά κάπως καλύτερα και να βρίσκει σκορ με τους Ναν, Μήτογλου και Λεσόρ για να βρεθεί στο +4 (9-5) στο 5′ του αγώνα. Όσο περνούσε η ώρα βέβαια οι δύο ομάδες έχασαν… το χέρι τους και δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα. Μετά το «ανακάτεμα» της τράπουλας από τον Εργκίν Αταμάν, οι Πράσινοι χτύπησαν κοντά στη ρακέτα, με τον Ομέρ Γιούρτσεβεν να πετυχαίνει έξι σερί πόντους, ενώ το πρώτο του καλάθι σημείωσε και ο Τσεντί Οσμάν για το 18-8 που ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Οι Πράσινοι μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο, με τον Γιούρτσεβεν να παίρνει μπάλες για να τις τελειώσει, με το «τριφύλλι» να φτάνει και στο +12 (24-12) στο 12′. Η Μπάγερν θέλησε να απαντήσει τρέχοντας ένα επιμέρους 8-3 και μειώνοντας σε 27-20 στο 15′. Όμως ο Παναθηναϊκός άρχισε να βάζει τα μακρινά σουτ και με ένα ξέσπασμα βρέθηκε στο +15 (38-23) στο 17′ και +16 (41-25) στο 18′. Στο τελευταίο δίλεπτο ένα 6-2 των Γερμανών έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 43-31 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πράσινοι διατηρούσαν το προβάδισμα, όμως η Μπάγερν κατάφερε να το ρίξει κάτω από τους δέκα πόντους μειώνοντας σε 52-43 στο 25′. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει φτάνοντας εκ νέου σε διψήφια διαφορά με το +12 (61-49) στο 28′. Έτσι το πρώτο μισό του δεύτερου μέρους ολοκληρώθηκε με το σύνολο του Εργκίν Αταμάν μπροστά με διψήφια διαφορά χάρη στο 62-51.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά την τελευταία περίοδο βρίσκοντας τις λύσεις για να ανοίξει τη διαφορά και να βρεθεί στο +15 (68-53) στο 33′. Κάπου εκεί το παιχνίδι άρχισε να… σβήνει με τους Πράσινους να διατηρούν χωρίς προβλήματα το προβάδισμα τους, παίρνοντας έτσι το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 43-31, 62-51, 86-69