Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2024
O Mέσι επέστρεψε στη δράση και «καθάρισε» με δύο γκολ για τη νίκη της Ίντερ Μαϊάμι (vids)

Μετά από 2 μήνες απουσίας λόγω τραυματισμού, ο Λιονέλ Μέσι επέστρεψε στη δράση και οδήγησε την Ίντερ Μαϊάμι σε νίκη με 3-1 επί της Φιλαδέλφεια Γιούνιον

Σα να μην έλειψε ποτέ!

Ο Λιονέλ Μέσι ταλαιπωρήθηκε από τον τραυματισμό που αποκόμισε στον αστράγαλο στον τελικό του Copa America και χρειάστηκε να μείνει εκτός δράσης για δύο μήνες, όμως η επιστροφή του ήταν τόσο εντυπωσιακή όσο αναμενόταν.

Η Φιλαδέλφεια Γιούνιον μπορεί να προηγήθηκε, μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης για την 28η αγωνιστική του MLS, ωστόσο ο Αργεντινός σταρ ανέλαβε δράση και στο 26ο λεπτό με αδιανόητη ντρίμπλα άδειασε τον αντίπαλο του, πλάσαρε και ισοφάρισε σε 1-1.

Το πρώτο γκολ

Ο Μέσι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 30ο λεπτό, όταν ο Ζόρντι Άλμπα έστρωσε την μπάλα και ο Αργεντινός εκτέλεσε με την μία διαμορφώνοντας το 2-1 υπέρ των «φλαμίνγκο».

Ο 37χρονος σταρ, βέβαια, μοίρασε και μία ασίστ στις καθυστερήσεις με τον καλό του φίλο, Λουίς Σουάρες να πραγματοποιεί το τελικό 3-1.