Η Άστον Βίλα είναι ξανά στο Champions League μετά από 41 χρόνια και φρόντισε να συνδυάσει την επιστροφή της με νίκη, επικρατώντας της Γιουνγκ Μπόις με το ευρύ 3-0 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της League Phase στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Το σύνολο του Ουνάι Έμερι βρήκε δύο γκολ στο πρώτο μέρος και άλλο ένα στο δεύτερο, ενώ το VAR της ακύρωσε άλλα δύο, ωστόσο δεν κινδύνεψε ποτέ και πήρε το θετικό αποτέλεσμα ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο το ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Το σκορ για τους «χωριάτες» άνοιξε ο Γιούρι Τίλεμανς με ωραίο σουτ ύστερα από γέμισμα του ΜακΓκιν στο 27′, για να έρθει ο Τζέικομπ Ράμσεϊ έντεκα λεπτά μετά να κάνει το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αμαντού Ονάνα στο 86ο λεπτό της συνάντησης.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Φον Μπαλμός, Χαντζάμ (63’ Κοντέ), Ζουκρού, Νιάς (46’ Ελία), Καμαρά, Ούγκρινιτς, Κόλεϊ (62’ Βιρτζίνιους), Ατεκάμε, Λοπέρ, Μοντέιρο (83’ Ίτεν), Γκανβουλά (83’ Μάλες)

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κονσά, Μπογκάρντε (46’ Ντιέγκο Κάρλος), Πάου Τόρες, Ντιν (87′ Μπάρκλεϊ), ΜακΓκίν, Τίλεμανς (87′ Μάατσεν), Ονάνα, Ράμσεϊ, Ρότζερς (87′ Μπουενδιά), Γουότκινς (60’ Ντουράν)