Τα… χρειάστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης στην πρεμιέρα της στη νέα League Phase του Champions League, αλλά τελικά η «Βασίλισσα» κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη και τους πρώτους της τρεις βαθμούς, απέναντι στη Στουτγκάρδη, με 3-1.

Η γερμανική ομάδα έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης, είχε απάντηση στο γκολ του Εμπαπέ, αλλά ο ανίκητος Κουρτουά και ο Ρούντιγκερ που σκόραρε το «χρυσό» γκολ με κεφαλιά στο 83′ έδωσαν στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι τη νίκη. Ο Έντρικ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 90+5′ με μακρινό σουτ.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Εμπαπέ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της «βασίλισσας» στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Ο Γάλλος σούπερ σταρ πήρε την πάσα πάρε-βάλε από τον Ροντρίγκο και με απλό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Η Στουτγκάρδη ωστόσο συνέχισε να πιέζει και μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ την καλή της εικόνα στην αναμέτρηση. Στο 68ο λεπτό ο Ουντάβ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους, με τον Κουρτουά να μην μπορεί να αντιδράσει αυτήν τη φορά.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βάθκεθ (46′ Μιλιτάο), Ρίντιγκερ, Μεντί (75’ Φραν Γκαρσία), Καρβαχάλ, Βαλβέρδε, Τσουαμενί (70’ Μόντριτς), Μπέλινγκχαμ (80’ Έντρικ), Ροδρίγο (75’ Γκιουλέρ), Βινίσιους, Εμπαπέ

Στουτγκάρδη: Νίμπελ, Μίτελστεντ, Σαμπό, Ρουό (89’ Ζαγκαντού), Φάγκνομαν (63’ Τσέις), Στίλερ, Λέβελινγκ, Καρατσόρ, Φίριχ (63’ Ρίντερ), Ουντάβ (75’ Μπιλάλ Τουρέ), Μιγιό (75’ Ντεμίροβιτς)