Την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος κατέκτησε ο Ατρόμητος. Οι Περιστεριώτες επικράτησαν με σκορ 2-1 του Λεβαδειακού εκτός έδρας και πέρασε στην επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, προηγήθηκαν με το γκολ του Γιαννιώτα στο 11′, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 1-0 υπέρ των Βοιωτών.

Ωστόσο, στο ‘ μέρος ο Ατρόμητος έκανε την ολική ανατροπή. Και μάλιστα αυτή έγινε μέσα σε δύο λεπτά! Αρχικά, στο 77′ ο Γιουμπιτάνα «σέρβιρε» στον Μακάνα Μπάκου, με τον τελευταίο να σκοράρει για το 1-1. Με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει και το τελικό 1-2 στο 79′, μετά από ασίστ του Αθανασίου.

Ο Μπάκου ήταν «χρυσή» αλλαγή του Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος τον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 46’.

Στο άλλο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε την ίδια ώρα, η Athens Kallithea δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στον Διαγόρα, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η αναμέτρηση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου η ομάδα της Super League επικράτησε με 4-3.