Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2024
Παναθηναϊκός – Άρης 81-68: Έκανε το καθήκον του και πέρασε στον τελικό (vid)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε, εύκολα τον Άρη με 81-68 στη Ρόδο και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Super Cup.

Το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup στη Ρόδο έκλεισε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 81-68 του Άρη στον πρώτο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους «Πράσινους» ο Ναν που τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, καλή εμφάνιση και από τον Γιουρτσεβέν με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους «κίτρινους» ξεχώρισε ο Λευτέρης Μποχωρίδης που πέτυχε 16 πόντους, αλλά αποβλήθηκε στην τέταρτη περίοδο με τεχνική ποινή και αντιαθλητικό. Ο Παναθηναϊκός θα περιμένει το αποτέλεσμα του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Ολυμπιακό και το Περιστέρι (20:45) για να μάθει τον αντίπαλό του στον αυριανό τελικό.

Με τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ ξεκίνησε ο Εργκίν Αταμάν, με τον Γιάννη Καστρίτη να παρατάσσει τους Ντε Τζούλιους, Μποχωρίδη, Νόλεϊ, Μαντζούκα και Μπανκς. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στο ματς, σουτάροντας με καλά ποσοστά, με τους Μποχωρίδη και Μαντζούκα να αναλαμβάνουν τα ηνία της επίθεση, ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού ο Λεσόρ κυριάρχησε κάτω απ΄το αντίπαλο καλάθι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε όλη την περίοδο με το σκορ να το αποδεικνύει το τέλος (20-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές, με τους Ναν και Γιουρτσεβέν να δίνουν αέρα αρχικά 6 πόντων στους «Πράσινους», πριν ο Μήτογλου ανεβάσει με τρίποντο για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-30). Γκριγκόνις και Καλαϊτζάκης διαμόρφωσαν το 44-30 του ημιχρόνου, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στο «τριφύλλι».

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε και αυτό εξ ολοκλήρου στον Παναθηναϊκό με την ομάδα του Αταμάν να ανεβάζει συνώ τη διαφορά και τον Άρη να μην μπορεί να ακολουθήσει. Ο αγώνας έφτασε στο +20 για τους «Πράσινους» στο φινάλε της τρίτης περιόδου (66-46), μια διαφορά που ο Παναθηναϊκός διατήρησε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Λίγο πριν από τα μισά της τέταρτης περιόδου ο καλύτερος παίκτης Άρη, Λευτέρης Μποχωρίδης αποβλήθηκε μετά από αντιαθλητικό φάουλ που έκανε στον Σλούκα, ενώ νωρίτερα είχε δεχθεί τεχνική ποινή.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό εν τέλει να φτάνει σε άνετη επικράτηση με το τελικό 81-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 44-30, 66-46, 81-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Γκραντ 8 (4 ασίστ), Ναν 16 (1/1 δίποντο, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 7 (1), Μήτογλου 4 (2/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης 1, Σλούκας 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 4, Ερνανγκόμεθ 3, Γιούρτσεβεν 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 11 (3/3 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Νόλι 2, ΝτεΤζούλιους 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαντζούκας 6 (0/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 3 (1/5 σουτ), Χατζηδάκης 10 (3/3 δίποντα, 4/5 βολές), Γκιουζέλης 2, Πουρλίδας 6 (2), Γούντμπερι, Ρόμπερτς 7 (3/3 δίποντα)