Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2024
Τζένοα – Γιουβέντους 0-3: Επιστροφή στις νίκες για τους «Μπιανκονέρι» (vid)

Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, η Γιουβέντους νίκησε εκτός έδρας τη Τζένοα με 3-0 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A.

Την πρώτη της νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες (και μάλιστα με 0-0) πήρε η Γιουβέντους.

Οι «Μπιανκονέρι» επικράτησαν με 3-0 της Τζένοα εκτός έδρας για την 6η αγωνιστική της Serie A και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς, έχοντας ωστόσο ένα ματς περισσότερο από τις Τορίνο (11β.) και Νάπολι (10β.).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Τιάγκο Μότα, ο Ντούσαν Βλάχοβιτς, που πέτυχε δύο γκολ για τη Γιούβε, η οποία έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το το κεκλεισμένων των θυρών «Λουίτζι Φεράρι» λόγω τιμωρίας που είχε επιβληθεί στους ροσομπλού. Στις καθυστερήσεις σκόραρε και ο Κονσεϊσάο για το τελικό 0-3.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ο οποίος πραγματοποίησε το 1-0. Ο Σέρβος στο 55′ με διαγώνιο σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έδωσε αέρα 2 τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 88’ ο Περίν σταμάτησε τον Πιναμόντι ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κονσεϊσάο με ωραίο σουτ εν κινήσει έκανε το 3-0.

Τζένοα: Γκολίνι, Ντε Βίντερ, Βάσκεζ, Μπάνι, Ζανόλι (85’ Σαμπέγι), Φρόιντρουπ, Μπαντέγι, Μιρέτι (69’ Κάσα), Αχανόρ (69’ Ματούρο), Πιναμόντι, Βιτίνια (69’ Ανιέκε)

Γιουβέντους: Περίν, Ντανίλο, Μπρέμερ, Καλουλού (74’ Σαβόνα), Ρούχι (74’ Καμπιάσο), Μακένι (62’ Ντάγκλας Λουίζ), Φατζιόλι, Γκονζάλεζ (62’ Κονσεϊσάο), Κόουπμαϊνερς, Γιλντίζ(74’ Τουράμ), Βλάχοβιτς