Πέμπτη 03 Οκτωβρίου 2024
Η Αταλάντα διέλυσε την Σαχτάρ (3-0) – Μεγάλο διπλό της Φέγενορντ στην έδρα της Χιρόνα (3-2, vids)

Η Αταλάντα νίκησε εύκολα με 3-0 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, ενώ η Φέγενορντ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο εκτός έδρας ματς με τη Χιρόνα στην Ισπανία (2-3).

Χωρίς να συναντήσει μεγάλες δυσκολίες η Αταλάντα πήρε εύκολα τη νίκη απέναντι στη Σαχτάρ Ντόνετσκ με 3-0 και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη League Phase του Champions League, ενώ την ίδια ώρα η Φέγενορντ πέρασε με 3-2 από την έδρα της Χιρόνα, σε ένα ματς γεμάτο ευκαιρίες και ανατροπές.

Στο Γκεζελκίρχεν, όπου χρησιμοποίησε για έδρα της η Σαχτάρ, η πρωταθλήτρια του περσινού Europa League, Αταλάντα, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με την ουκρανική ομάδα και πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 3-0. Οι Μπεργκαμάσκι «καθάρισαν» με δύο γκολ από το πρώτο μέρος, πέτυχαν και τρίτο στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησαν με άνεση το σκορ μέχρι το φινάλε.

Ο Τζιμσίτι έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 21ο λεπτό, με τον Αλβανό στόπερ να σκοράρει με κοντινή προβολή. Λίγο πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Λούκμαν έκανε το 0-2, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Κολάσινατς. Γρήγορο γκολ βρήκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ιταλική ομάδα, με τον Μπελανόβα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι να γράφει το 0-3 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Σαχτάρ: Ριζνίκ, Μποντάρ, Γκραμ (46′ Κονόπλια), Ματβιγιένκο, Μάρλον (63′ Κέβιν), Πέδρο Ενρίκε, Κρισκίφ, Στεπανένκο (63′ Μπονταρένκο), Σουντάκοφ, Ζουμπκόφ (75′ Νεουέβερτον), Εγκινάλντο (63′ Λασινά Τραορέ).

Αταλάντα: Καρνεσέκι, Τζιμσίτι (46′ Πάσαλιτς), Κολάσινατς, Κοσουνού (83′ Γκόντφρι), Τζαπακόστα, Μπελανόβα (75′ Κουαδράδο), Ντε Ρουν, Έντερσον, Ντε Κετελάρε (60′ Τζανιόλο), Λούκμαν (60′ Ρετέγκι), Σάμαρτζιτς.

Πήρε τη ματσάρα η Φέγενορντ

Ματς με ένταση μέχρι το φινάλε ανάμεσα στη Χιρόνα και τη Φέγενορντ στην Ισπανία, με τους Ολλανδούς να αντέχουν μέχρι το τέλος και να παίρνουν μια πολύ σημαντική νίκη. Οι Ισπαμοί βρήκαν πρώτοι δίχτυα στην αναμέτρηση με τον Νταβίντ Λόπεθ, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα. Αρχικά ο Ερέρα ισοφάρισε σε 1-1 στο 23′ για να κάνει την ολική ανατροπή δέκα λεπτά αργότερα ο Μιλάμπο.

Μάλιστα, οι Ολλανδοί κέρδισαν πέναλτι, φτάνοντας μία ανάσα από το τρίτο γκολ. Όμως ο Γκαζανίγκα μάντεψε σωστά και πέφτοντας στη σωστή του γωνία απέτρεψε το 1-3.

Η Χιρόνα έφτασε με τη σειρά της στην ισοφάριση στο 73′ με τον Φαν Ντε Μπεκ, αλλά η χαρά δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 79′ η Φέγενορντ βρήκε το «χρυσό γκολ», με τον Κρέτσκι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Χιρόνα: Γκατσανίγκα, Μαρτίνεθ, Λόπεθ, Κρέτσκι, Γκουτιέρες, Μαρτίν, Φαν ντε Μπέκ (83′ Πόρτου), Ερέρα (82′ Σολίς), Τσιγκάνκοφ, Χιλ (75′ Ασπρίγια), Μιόβσκι (75′ Στουάνι).

Φέγενορντ: Βέλενροϊτερ, Λοτομπά (82′ Γκονζάλες), Μπέελεν, Χάνκο, Μπουένο (71′ Τράουνερ), Τίμπερ, Χουάνγκ, Μιλάμπο (82′ Ιβάνουσετς), Οσμάν (61′ Ζερουκί), Ουέντα (71′ Καράνθα), Παϊσάο.