Χωρίς να συναντήσει μεγάλες δυσκολίες η Αταλάντα πήρε εύκολα τη νίκη απέναντι στη Σαχτάρ Ντόνετσκ με 3-0 και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη League Phase του Champions League, ενώ την ίδια ώρα η Φέγενορντ πέρασε με 3-2 από την έδρα της Χιρόνα, σε ένα ματς γεμάτο ευκαιρίες και ανατροπές.

Στο Γκεζελκίρχεν, όπου χρησιμοποίησε για έδρα της η Σαχτάρ, η πρωταθλήτρια του περσινού Europa League, Αταλάντα, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με την ουκρανική ομάδα και πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 3-0. Οι Μπεργκαμάσκι «καθάρισαν» με δύο γκολ από το πρώτο μέρος, πέτυχαν και τρίτο στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησαν με άνεση το σκορ μέχρι το φινάλε.

Ο Τζιμσίτι έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 21ο λεπτό, με τον Αλβανό στόπερ να σκοράρει με κοντινή προβολή. Λίγο πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Λούκμαν έκανε το 0-2, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Κολάσινατς. Γρήγορο γκολ βρήκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ιταλική ομάδα, με τον Μπελανόβα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι να γράφει το 0-3 που έμεινε μέχρι το τέλος.