Παρασκευή 04 Οκτωβρίου 2024
Άλμπα Βερολίνου – Παναθηναϊκός 77-87: Ζορίστηκαν, αλλά νίκησαν οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ζορίστηκε απέναντι στη μαχητική Άλμπα Βερολίνου, όμως κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη τη φετινή σεζόν στη Euroleague επικρατώντας με 87-77 στην πρεμιέρα.

Πρεμιέρα με το… δεξί για τον Παναθηναϊκό στη φετινή Euroleague με τους Πράσινους να επικρατούν της Άλμπα στο Βερολίνο με 87-77, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Οι Γερμανοί αποδείχθηκαν ιδιαίτερα μαχητικοί, μειώνοντας ακόμα και στους τέσσερις στο φινάλε του ματς, παρότι είχαν βρεθεί πίσω με διψήφιες διαφορές.

Όμως οι Πράσινοι είχαν πάντα τις απαντήσεις όταν η μπάλα «έκαιγε» και έτσι κατάφεραν να πάρουν εκείνοι το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για το σύνολο του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Κέντρικ Ναν με 16 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ματίας Λεσόρ με 16 και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 11 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Γουίλ ΜακΝτάουελ-Γουάιτ σταμάτησε στους 13 πόντους, ενώ ο Μάρτιν Χέρμανσον μέτρησε 12 και ο Τρέβιορ Γουίλιαμς 11 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με κύριους εκφραστές τους Ναν και Λεσόρ στην επίθεση με το πικ εν ρολ τους έφεραν το «τριφύλλι» το +9 στο 3′ με το 9-2. Η Άλμπα βρήκε κάποιες λύσεις επιθετικά, όμως το σύνολο του Εργκίν Αταμάν βρέθηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το 19-7 στο 7′. Η ελληνική ομάδα συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, ακόμα κι όταν εκείνο «άνοιξε» επιθετικά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 χάρη στο 26-17.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να πλησιάσουν στο -7 (30-23) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όμως ο Παναθηναϊκός διατηρούσε ένα διψήφιο προβάδισμα όντας στο +10 με το 35-25 στο 13′. Το σύνολο του Ίσραελ Γκονζάλεθ πάντως δεν το έβαζε κάτω και πλησίασε στους πέντε πόντους (37-32) στο 15′. Ένα γρήγορο 5-0 των Πράσινων πάντως επανέφερε το προβάδισμά τους στο +10 (42-32) στο 17′. Οι δύο ομάδες συνέχισαν όμως να είναι κοντά στο σκορ, με το «τριφύλλι» να κλείνει το πρώτο ημίχρονο της σεζόν στο +9 χάρη στο 45-36.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δίνει την μπάλα στον Λεσόρ, με τον Γάλλο σέντερ να σκοράρει κοντά στο καλάθι και να διατηρεί ένα καλό προβάδισμα για την ομάδα του. Έτσι οι Πράσινοι έφτασαν στο +11 (49-38) στο 22′, όμως η Άλμπα μπόρεσε να πλησιάσει στο 49-42 στο 23′. Λίγο αργότερα οι Γερμανοί μείωσαν στους τέσσερις (51-47) με πρωταγωνιστή τον Κουμάντζε, όμως το «τριφύλλι» κράτησε την ψυχραιμία του αυξάνοντας εκ νέου τη διαφορά. Το σύνολο του Ίσραελ Γκονζάλεθ όμως ήταν πολύ σκληρό για να… πεθάνει φτάνοντας μάλιστα στο -2 (56-54) στο 28′. Ένα καλάθι και φάουλ του Μπράουν, συν ένα σουτ του Χουάντσο κράτησαν τον Παναθηναϊκό, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +5 (62-57) για τον ελληνικό σύλλογο.

Οι παίκτες του Αταμάν μπήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 9-0 βρέθηκε ξανά στο +14 (71-57) στο 33′. Για ακόμη μία φορά όμως η Άλμπα ήταν εκεί και με ένα επιμέρους 11-2 μείωσε σε 73-68 στο 35′. Αλλά ξανά ο Παναθηναϊκός με δύο μακρινά σουτ των Χουάντσο και Σλούκα βρέθηκε στο +11 (79-68) στο 36′. Ένα γρήγορο 7-0 έφερε την Άλμπα στο -4 (79-75), αλλά ξανά με δύο μεγάλα σουτ οι Πράσινοι κρατούσαν μια ασφαλή διαφορά. Ο χρόνος δεν… έφτανε για τους Γερμανούς και έτσι ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πήρε τη νίκη χάρη στο τελικό 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87.

Η ενημέρωση Γεωργιάδη στην ΚΟ της ΝΔ και η επίθεση Κακλαμάνη για τους αγροτικούς γιατρούς

Υπό τη βαριά σκιά των αλλεπάλληλων ερωτήσεων από βουλευτές σε υπουργούς για σειρά σοβαρών κοινωνικών ζητημάτων που απασχολούν τους πολίτες η συνεδρίαση - Διήρκησε περισσότερες από 3,5 ώρες