Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την παρουσία της στη League Phase του Conference League η Ομόνοια, με την κυπριακή ομάδα να επικρατεί με 4-0 της Βίκινγκουρ εντός έδρας, για την 1η αγωνιστική, ενώ στην Πολωνία, η Λέγκια Βαρσοβίας πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην Μπέτις με 1-0.

Στη Λευκωσία, η Ομόνοια υποδέχθηκε την Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ από την Ισλανδία, με τους φιλοξενούμενους να είναι περισσότερο απειλητικοί στο πρώτο μέρος, αλλά η κυπριακή ομάδα με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε εν τέλει σε μία άνετη επικράτηση.

Αρχικά ο Κουλιμπαλί έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ στο 51′ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαραλάμπους, ενώ ο Κακουλλής διπλασίασε τα τέρματα της Ομόνοιας στο 81′. Στο 86′ ο Αλιούμ έκανε το 3-0 ενώ στις καθυστερήσεις ο Κακουλλής πέτυχε το δεύτερο δικό του γκολ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.