Κυριακή 06 Οκτωβρίου 2024
Μαρούσι – Προμηθέας 80-84: Πήρε το ντέρμπι με σούπερ τρίτο δεκάλεπτο (vid)

Ο Προμηθέας πέρασε από την έδρα του Αμαρουσίου, επικρατώντας με 84-80 χάρη στην πολύ καλή του τρίτη περίοδο.

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Προμηθέας Πάτρας επικρατώντας με 84-80 του Αμαρουσίου εκτός έδρας στην πρεμιέρα της Basket League.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου ξέσπασε με ένα επιμέρους 23-13, ενώ στο φινάλε το ματς, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων πήρε το θετικό αποτέλεσμα και μαζί το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο νεοαποκτηθέντας Τζόρνταν Γουόκερ με 21 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Κένι Γουίλιαμς με 17, Γουές Ιγούντου με 15 και Μιχάλη Λούντζη με 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Κάμερον Ρέινολντς σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ ο Κίριλ Λάντζεβαϊν είχε 10.

Το Μαρούσι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με οκτώ πόντους (22-14) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει το προβάδισμα με 30-20 περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Εκεί όμβς ανέλαβε ο Ρέινολντς, που με 13 πόντους έστειλε το Μαρούσι στα αποδυτήρια με διαφορά έξι πόντων (46-40).

Ο Προμηθέας ξεκίνησε μπήκε στο δεύτερο μέρος με σερί 11-0, που του έδωσε το προβάδισμα με 51-46, για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 63-59. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, με τους Πατρινούς, ωστόσο, να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Σανόγκο 5 (7 ριμπάουντ), Ρέινολντς 28 (5/9 τρίποντα), Καρακώστας 1, Στόουβ 2, Τανούλης 6, Στασινός, Φρίντρικσον 7 (11 ασίστ), Ραντούλιτσα 5 (4 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 9, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 7, Λάντζεβαϊν 10 (6 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Πέρι, Μπαζίνας, Βαρνάντο 5, Ιβούντου 15 (9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 6, Γουόκερ 21 (2/8 τρίποντα), Λούντζης 14 (3/5 τρίποντα), Παπαγιάννης, Γουίλιαμς 17 (2/3 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 3, Πρέκας, Καραγιαννίδης 3 (14 ριμπάουντ)

Only in

Αποκάλυψη: Εγγραφο ΕΛ.ΑΣ για «εξωραϊσμό» τμημάτων εν όψει άφιξης της Επιτροπής του ΟΗΕ για βασανιστήρια

Η επίσκεψη αποσυνδέεται από τα πρόσφατα συμβάντα σε Αγιο Παντελεήμονα και Ομόνοια. Zητείται να μην υπάρξει κανένα εμπόδιο στους ελέγχους των εκπροσώπων του ΟΗΕ