Με τέτοιο Λεβαντόφσκι δεν φοβάται τίποτα η Μπαρτσελόνα! Ο Πολωνός σούπερ σταρ έκανε χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε τα δέκα γκολ σε εννιά αγωνιστικές και οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν άνετα με 3-0 στην έδρα της Αλαβές.

Στην κορυφή με τρεις βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ η ομάδα του Χάνσι Φλικ που έχει παίξει ήδη έξι εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα.

Η Μπάρτσα μπήκε δυνατά και σκόραρε στο 4′ με τον Ραφίνια, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ένα λεπτό μετά ο Φεράν τραυματίστηκε σοβαρά και έγινε αλλαγή, ενώ στο 7′ ήρθε το γκολ για τους Καταλανούς όταν ο Ραφίνια εκτέλεσε φάουλ και ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 22′ ο Ραφίνια έφυγε στην κόντρα, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Πολωνό που εύκολα έκανε το 0-2.

Στο 24′ ο Λεβαντόφσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία για χατ-τρικ, αλλά το έκανε οκτώ λεπτά μετά. Ο φορ της Μπαρτσελόνα πήρε την μπάλα από τον Γκαρσία και με διαγώνιο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-3 πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Στο 45′ πέτυχε κι ένα γκολ η Αλαβές με τον Μαρτίνες, αλλά ήταν οφσάιντ και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτοι στο δεύτερο μέρος και είχαν δοκάρι με τον Μαρτίνες στο 50′, με την Μπαρτσελόνα να διαχειρίζεται το ματς και να ψάχνει κυρίως την κόντρα. Ο Φατί πέρασε αντί του Γιαμάλ στο ματς και στο 74′ είχε μεγάλη ευκαιρία για γκολ ενώ ένα λεπτό μετά σημάδεψε δοκάρι. Στο 78′ ο Πένια έσωσε σε σουτ του Μαρτίνες και στο 85′ ακυρώθηκε ακόμη ένα γκολ της Αλαβές.

Αλαβές: Σίβερα, Τενάλια (46’ Ντιαρά), Μανού Σάντσεθ, Αμπκάρ (67’ Πίκα), Μουρίνιο, Μπλάνκο, Γκεβάρα, Στόιτσκοφ (56’ Κονέτσνι), Μαρτίνεθ (56’ Κίκε Γκαρσία), Βισέντε, Ρεμπάχ

Μπαρτσελόνα: Πένια, Κουμπαρσί, Μπαλντέ (80’ Χεράρδ Μαρτίν), Μαρτίνεθ (80’ Ντε Γιονγκ), Φορτ (66’ Φάτι), Κασαδό, Πέδρι, Ραφίνια, Γιαμάλ (66’ Κουντέ), Φεράν Τόρες (5’ Έρικ Γκαρσία), Λεβαντόφσκι.