Δευτέρα 07 Οκτωβρίου 2024
Φιορεντίνα – Μίλαν 2-1: Πήρε το ντέρμπι με ήρωα τον Ντε Χέα (vid)

Ο Ντε Χέα έπιασε δύο πέναλτι και η Φιορεντίνα πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Μίλαν. Πέναλτι απέκρουσε και ο Μενιάν στο πρώτο ημίχρονο.

Σε ένα ματς με… τρία χαμένα πέναλτι, η Μίλαν είδε την Φιορεντίνα να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 2-1, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Serie A.

Αρχικά, ήταν οι «βιόλα» που απέτυχαν να ανοίξουν το σκορ από το σημείο του πέναλτι, όταν στο 22′ ο Κεν δεν κατάφερε να νικήσει τον Μενιάν από την άσπρη βούλα. Στο 35′ όμως ο Αντλί έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με τρομερή προσπάθεια και σουτ.

Η Μίλαν είχε εν συνεχεία δύο ευκαιρίες ν’ αλλάξει τα δεδομένα, με τον Τεό Ερναντέζ και τονΈιμπραχαμ να αποτυγχάνουν με τη σειρά τους, στο 45+1΄ και στο 56΄ αντίστοιχα, σε πέναλτι. Και στο 60ό λεπτό ο Πούλισικ ισοφάρισε σε 1-1 για τους «ροσονέρι» με άψογο τελείωμα.

Τη νίκη χάρισε στη Φιορεντίνα ο Γκούντμουντσον στο 73′ με σουτ από λάθος του Τομόρι. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 86΄, όταν αποβλήθηκε ο Παλαντίνο, ενώ στο 90+6΄ την κόκκινη κάρτα είδε και ο Ερναντέζ από πλευράς φιλοξενούμενων.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντε Χέα, Ντοντό, Ρανιέρι, Γκέσενς, Κομούτσο, Ρανιέρι, Αντλί(77’ Κουαμέ), Κατάλντι, Μποβέ, Κολπάνι(90+3’ Καγιόντε), Γκούντμουντσον(77’ Μπιράγκι), Κεν

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Έμερσον, Ερναντές, Τομόρι, Γκάμπια, Φοφανά, Ρέιντερς, Πούλισιτς(82’ Τσουκουέζε), Μοράτα, Έιμπραχαμ, Λεάο(73’ Οκαφόρ).