Δευτέρα 07 Οκτωβρίου 2024
Σεβίλλη – Ρεάλ Μπέτις 1-0: Το ντέρμπι της Ανδαλουσίας «βάφτηκε» κόκκινο

Το ντέρμπι της Ανδαλουσίας «βάφτηκε» κόκκινο μετά την νίκη της Σεβίλλης επί της Ρεάλ Μπέτις στο Ραμόν Σάντσεζ Πιθχουάν με 1-0 από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκεμπάκιο στην αρχή του δεύτερου μέρους.

Η Σεβίλλη «έβαψε» κόκκινο το ντέρμπι της Ανδαλουσίας με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λουκεμπάκιο στο 55΄ για την 9η αγωνιστική της La Liga και έφτασε την Ρεάλ Μπέτις στους 12 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες  αλληλοεξουδετερώθηκαν με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πρώτη καλή στιγμή για του αγώνα ήρθε από την Σεβίλη στο 14΄ με το σουτ του Γκούντελ για  να την διαδεχθεί η τελική του Λουκεμπάκιο επτά λεπτά αργότερα.

Η Μπέτις απάντησε στις ευκαιρίες στο 25΄με το σουτ του Λο Σέλσο και στο 34΄ με τον Βίτορ Ρόκε.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο  έτσι και στο δεύτερο η Σεβίλλη «πάτησε» πρώτη στην αντίπαλη περιοχή και κατάφερε, μετά και την υπόδειξη του VAR, να κερδίσει ένα πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουκεμπάκιο που δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι.

Από το γκολ και έπειτα οι Σεβιγιάνοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και απείλησαν  ακόμα δυο φορές στο 55΄και το 63΄.

Σταδιακά η Μπέτις ισορρόπησε την κατάσταση και κατάφερε να δημιουργήσει κάποιες φάσεις με εξέχουσες αυτές στο 66΄ και το 75΄ από τα σουτ των Εζαλζουλί και Καρντόσο αντίστοιχα.

Τελευταία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να πάρουν κάτι από το ντέρμπι πέρασε στο 85΄ αλλά το σουτ του Άβιλα πέρασε άουτ.

Ακριβώς με την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών ο Νιανζού αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Η αποβολή του Νιανζού αν και άλλαξε τις ισορροπίες δεν αποδείχθηκε μοιραία για την ομάδα του αφού το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα της λήξης.