Κυριακή 06 Οκτωβρίου 2024
Τσέλσι – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1: «Όρθια» και στο Στάμφορντ Μπριτζ

Μετά το διπλό επί της Λίβερπουλ, η Νότιγχαμ Φόρεστ έκανε σπουδαία εμφάνιση και στο Στάμφορντ Μπριτζ, φεύγοντας με το 1-1 από την έδρα της Τσέλσι - Θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο.

Μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η Νότιγχαμ Φόρεστ, που έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Στάμφορντ Μπριτζ, για την 7η αγωνιστική της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 78′ λόγω αποβολής του Γουόρντ-Πράουζ, κράτησαν το 1-1 απέναντι στην Τσέλσι μέχρι το τέλος και πήραν έναν σημαντικό βαθμό, διατηρώντας παράλληλα το εκτός έδρας αήττητο στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα, η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο είχε και μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει ακόμα και τη νίκη, αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Σάντσες.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε το προβάδισμα στο σκορ λίγο μετά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Κρις Γουντ να βρίσκει δίχτυα στο 49′. Ο Γουόρντ-Πράουζ έκανε το γέμισμα στη μεγάλη περιοχή της Τσέλσι με εκτέλεση φάουλ, ο Μιλένκοβιτς πήρε την κεφαλιά, με τον Γουντ να κινείται στην πορεία της μπάλας και με προβολή να νικάει τον Σάντσες.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 57′ με τον Μαντουέκε να νικάει τον Σελς με συρτό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 78ο λεπτό ο Γουόρντ-Πράουζ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το ματς.

Η Νότιγχαμ στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος άντεξε στην πίεση της Τσέλσι και μάλιστα είχε την ευκαιρία να φύγει με το «διπλό» από το Λονδίνο. Στα 13 λεπτά των καθυστερήσεων, οι δύο ομάδες έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά καμία δεν μπόρεσε να το πετύχει, με τους δύο τερματοφύλακες να κάνουν σπουδαίες επεμβάσεις.

Στο 90+5’ ο Σάντσεθ είπε όχι σε πλασέ του Γουίλιαμς και στην κόντρα ο Σελς σταμάτησε τον Ενκουνκού ενώ στο ίδιο λεπτό απέκρουσε και το σουτ του Γκουστό. Ο γκολκίπερ της Τσέλσι έκανε νέα σπουδαία επέμβαση στο 90+10′ ξανά σε σουτ του Γουίλιμας, ενώ στο 90+13’ πραγματοποίησε μια ακόμη απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Ζότα.

ΤΣΕΛΣΙ: Σάντσες, Γκουστό, Φοφανά, Κόλγουιλ, Κουκουρέγια, Καϊσέδο, Φερνάντες, Μαντουεκέ, Πάλμερ, Σάνσο, Τζάκσον

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Σελς, Άινα, Μιλένκοβιτς, Μουρίλο, Μορένο (82′ Γουίλιαμς), Γέιτς, Γουόρντ-Πράους, Άντερσον (66′ Ζότα Σίλβα), Γκιμπς-Γουάιτ, Χάντσον-Οντόι (82′ Ελάνγκα), Γουντ (82′ Μοράτο)

Χαμένες και οι δύο

Στο «Βίλα Παρκ» Άστον Βίλα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εξουδετέρωσαν η μία την άλλη και έμειναν στο 0-0. Στους 14 πόντους η Βίλα που έφερε 2η σερί ισοπαλία, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» έμειναν χωρίς νίκη για 3ο σερί αγώνα κι έχουν 8 βαθμούς. Λίγες φάσεις στο ματς, με τον Ράσφορντ να απειλεί κυρίως από πλευράς Γιουνάιτεντ, αλλά να μην βρίσκει δίχτυα για την ομάδα του Τεν Χαγκ.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα (12′ Κάρλος), Τόρες, Ντίν (85′ Μάατσεν), Μπάρκλεϊ, Τίλεμανς, Μπέιλι (63′ Ντουράν), Ρότζερς, Φιλότζενε, Γουότκινς

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ονάνα, Μαζράουϊ (46′ Λίντελεφ), Μαγκουάιρ (46′ Ντε Λιχτ), Έβανς, Νταλότ, Μέινου (84′ Καζεμίρο), Έρικσεν, Γκαρνάτσο, Φερνάντες, Ράσφορντ (64′ Άντονι), Χόιλουντ (64′ Ζίρκζι)