Τρία πέναλτι, τρεις διαφορετικοί εκτελεστές, ισάριθμες αποκρούσεις!

Ο Πάουλο Γκαζανίγκα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο «Μοντιλίβι», όπου η Χιρόνα νίκησε 2-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, για την 9η αγωνιστική της La Liga. Μάλιστα, η νίκη των Καταλανών ήρθε από την άσπρη βούλα, σημείο από το οποίο ο πολύπειρος Στουάνι ευστόχησε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ο Αργεντινός τερματοφύλακας είπε το πρώτο «όχι» στο 28΄, σε εκτέλεση του Μπερενγκέρ. Στο 56΄, κι ενώ το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 1-1, οι Βάσκοι κέρδισαν νέο πέναλτι, που αυτή τη φορά ανέλαβε ο Ινιάκι Γουίλιαμς.

Ο Γκασανίγκα απέκρουσε, όμως ο VAR έδωσε επανάληψη, καθώς ο γκολκίπερ της Χιρόνα δεν πατούσε τη γραμμή τέρματος την ώρα του σουτ. Μετά από δύο λεπτά (58΄), απέναντί του βρέθηκε ο Αντερ Ερέρα, ούτε αυτός όμως μπόρεσε να τον νικήσει.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, η Χιρόνα κέρδισε πέναλτι μέσω VAR (όπως είχαν καταλογιστεί και τα δύο υπέρ της Μπιλμπάο), για αγκωνιά του Παρέδες στον Κρεϊτσι, και ο Στουάνι πέτυχε το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του, που πήρε τη νίκη και ανεβαίνει.

Χιρόνα: Γκαζανίγκα, Κρέιτσι, Νταβίντ Λόπεθ, Γκουτιέρες, Αρνάου Μαρτίνεθ (90’+11′ Χουάνπε), Ιβάν Μαρτίν (90’+3′ Μεσιχούι), Γιάνγκελ Ερέρα, Φαν Ντε Μπέεκ, Νταντζούμα (59′ Χιλ), Ασπρίγια (90’+11′ Φρανσές), Αμπέλ Ρουίθ (90’+3′ Στουάνι)

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Παντίγια, Βιβιάν, Παρέδες, Ντε Μάρκος, Μπόιρο (79′ Μπερτσίτσε), Σανσέτ (43′ Ουνάι Γκόμεθ), Άντερ Ερέρα (79′ Πράδος Ντίας), Ντε Γκαλαρέτα (59′ Χαουρεγκιθάρ), Μπερενγκέρ, Ινιάκι Γουίλιαμς, Γκουρουθέτα (59′ Τζαλό)