Δευτέρα 07 Οκτωβρίου 2024
Νις – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1: «Γκέλαραν» οι Παριζιάνοι (vid)

Νέα απώλεια βαθμών για την Παρί Σεν Ζερμέν που αυτή τη φορά έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Νις.

Τη δεύτερη της απώλεια βαθμών στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές υπέστη η Παρί Σεν Ζερμέν που έμεινε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Νις, για την 7η μέρα του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες, πέραν των βαθμών, μοιράστηκαν και τα γκολ αφού σκόραραν από μία φορά σε κάθε ημίχρονο για το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο μέρος, η Παρί είχε την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τη Νις εν τέλει να είναι εκείνη που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 39ο λεπτό της συνάντησης, ένα γκολ που χώρισε τις ομάδες και στην ανάπαυλα.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και επτά λεπτά μετά τη σέντρα, ο Νούνο Μέντες ήταν εκείνος που έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1. Τίποτα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα και έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη, αφήνοντας πρώτη στην κορυφή τη Μονακό.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Μαρσέιγ- Ανζέ 1-1 (51′ Ρόου / 54′ Μελαλί)
Σεντ Ετιέν – Οσέρ 3-1 (15′, 54′, 86′ Νταβιτασβίλι / 74′ Μπαΐρ)
Λιλ – Τουλούζ 2-1 (57′ Γκόμες, 72΄Μπάκερ / 39′ Αμπουκλάλ)
Ρεν – Μονακό 1-2 (11′ Μπλας / 6′ Κέρερ, 22′ Μπαλογκάν)
Λιόν – Ναντ 2-0 (22′ Ταγλιαφίκο, 54′ αυτ. Παλουά)
Στρασμπούρ – Λανς 2-2 (18′ Σιλά, 60′ πεν. Ντιαρά / 5′ Ενζολά, 44′ Ντιούφ)
Ρεμς – Μονπελιέ 4-2 (6′ Μουνετσί, 25′ Νακαμούρα, 57′ Ντιακιτέ, 90+3′ πεν. Τεούμα / 37′ 90+1′ Νορντίν)
Μπρεστ – Χάβρη 2-0 (12′ Αζόρκ, 90+2′ Σαλάχ)
Νις – Παρί 1-1 (39′ Αμπντί / 52′ Μέντες)