Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 2024
Πρωτοσέλιδο στην Πορτογαλία ο Παυλίδης: «Ήρωας – Kατέστρεψε την Αγγλία» (pics)

Ο Βαγγέλης Παυλίδης είναι πρωτοσέλιδο σε όλα τα μεγάλα ΜΜΕ της Πορτογαλίας μετά τη σπουδαία εμφάνιση με την Αγγλία και τα δύο γκολ που πέτυχε…

Η Εθνική ομάδα πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στον 21ο αιώνα μέσα στο Γουέμπλεϊ και «καθάρισε» την Αγγλία με 2-1 στην τρίτη αγωνιστική του Nations League, παίρνοντας ένα μυθικό και ταυτόχρονα ιστορικό διπλό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη γαλανόλευκη ήταν ο Βαγγέλης Παυλίδης, ο οποίος «σμπαράλιασε» την άμυνα των Άγγλων, σκοράροντας δύο φορές, αφιερώνοντας φυσικά και τα δύο τέρματα που σημείωσε στον Τζορτζ Μπάλντοκ, ο οποίος έφυγε από τη ζωή λίγες ώρες νωρίτερα.

Ο διεθνής Έλληνας επιθετικός της Μπενφίκα σκόραρε δις στη μεγάλη νίκη της εθνικής ομάδας επί των Άγγλων με 2-1 στο Γουέμπλεϊ με το δεύτερο τέρμα να το πετυχαίνει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, τα πρωτοσέλιδα στην Πορτογαλία είναι αφιερωμένα στον Παυλίδη, ο οποίος χαρακτηρίζεται «ήρωας του Γουέμπλεϊ» από την A Bola, ενώ η Record γράφει ότι ήταν αυτός που κατέστρεψε την Αγγλία.

Τα πρωτοσέλιδα των Πορτογάλων:

Αρετή Παληού: Ομόφωνα ένοχος για ασέλγεια ο πασίγνωστος δικηγόρος – Τι δηλώνει ο συνήγορος της Αρετής στο in

Ένοχο κρίθηκε ακόμη ένα πρόσωπο από το συγγενικό περιβάλλον της Αρετής Παληού που επίσης ήταν κατηγορούμενος στο δικαστήριο και του επιβλήθηκε ποινή κάθειρξης οκτώ ετών.