Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024
ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 93-96: «Ζόρικη» νίκη με πρωταγωνιστές Ναν και Γκραντ (vid)

Ο Παναθηναϊκός τα χρειάστηκε, αλλά ο εξαιρετικός Ναν και ο κομβικός Γκραντ, που «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία, τον οδήγησαν στη νίκη με 96-93.

Ο Παναθηναϊκός είδε τον ΠΑΟΚ να του βάζει δύσκολα στην Πυλαία για την 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL, αλλά οι «Πράσινοι» έχοντας για κορυφαίο τον Κέντρικ Ναν που τελείωσε με 27 πόντους χάνοντας μόνο ένα σουτ και τον Τζέριαν Γκραντ που πέτυχε σημαντικά σουτ στα τελευταία λεπτά πήραν τη νίκη με 96-93.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στην αναμέτρηση και ξεκίνησαν με πολύ καλά ποσοστά, με τον Ναν να είναι ο μοναδικός από πλευράς Παναθηναϊκού που είχε συνέπεια στο σκοράρισμα. Οι δυο ομάδες παρέμεναν σε απόσταση αναπνοής (13-11 στο 5’), με τον Ναν να φτάνει τους 12π. σε 6’ βάζοντας ξανά σε θέση οδηγού τους «πράσινους» (14-15 στο 6’). Ο Μήτογλου πέρασε αργότερα στο ματς και βοήθησε και εκείνος κάνοντας το 22-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι οδηγός στο ματς φτάνοντας και το +5 (30-25) με τον Παπαδάκη να σκοράρει για τρεις, πριν απαντήσουν οι Χουάντσο και Καλαϊτζάκης για το 30-29. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 36-36 αρχικά, ενώ πέρασαν μπροστά στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου (42-44).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα επιμέρους 10-2 από τον ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ και να πρηγούνται με 6 πόντους για πρώτη φορά στο ματς (52-46). Το επιμέρους των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο ήταν 28-20 και μπήκαν στην τέταρτη με πλεονέκτημα έξι πόντων (70-64).

Ο Ναν συνέχισε να είναι καθοριστικός για την ομάδα του Αταμάν έχοντας μόνο ένα άστοχο σουτ, με τον Λεσόρ να ισοφαρίζει σε 72-72. Ο Γκριγκόνις αρχικά και ο Γλραντ στη συνέχεια πέτυχαν δύο καθοριστικά τρίποντα και έστειλαν τους πράσινους στο +7 (85-92) 1’26». Ο ΠΑΟΚ έκανε μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει με ένα σερί 5-0, ωστόσο και πάλι ο Γκραντ με ένα κρίσιμο καλάθι έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων, με το τελικό 93-96 να διαμορφώνεται με τρίποντο του Παπαδάκη στο τέλος του χρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12 (2 ριμπάουντ), Περσίδης 3, Μπάρτλεϊ 20 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρέινολντς 20 (9/12 δίποντα, 5 ασίστ), Κρούζερ 10 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λέφας, Χέντερσον 8, Φόρεστερ 2 (7 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Κατσίβελης 9, Παπαδάκης 9, Μανθόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπράουν 2, Παπαπέτρου 7, Ναν 27 (9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 17 (9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 8, Καλαϊτζάκης 2, Μωραΐτης, Σλούκας 4 (5 ασίστ), Σαμοντούροβ, Γκραντ 9, Ερνανγκόμεθ 7 (6 ριμπάουντ), Μήτογλου 13 (12 ριμπάουντ).

Ακριβότερη αλλά πιο φτωχή η διατροφή των Ελλήνων - Κόβουμε τα φρούτα και τα λαχανικά, αυξάνουμε το ντελίβερι

Σε ένα χρόνο τα νοικοκυριά αυξήσαν 40% τις δαπάνες για ταχυφαγεία και ντελίβερι. Παράλληλα, μειώνεται η κατανάλωση σε φρέσκα και υγιεινά τρόφιμα, όπως τα φρούτα και τα λαχανικά. Τις πταίει;