Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή κέρδισε τον ΕΣΝ Βριλησσίων με 38-28, στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για την τέταρτη αγωνιστική της Handball Premier και συνεχίζει πρώτος και αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν «έπιασαν» την απαιτούμενη απόδοση στο πρώτο ημίχρονο (βρέθηκαν πίσω με 17-11, 19-15), όμως στο δεύτερο, «μεταμορφώθηκαν», αντέδρασαν εξαιρετικά και προηγήθηκαν ακόμα και με +11 (37-26), φτάνοντας στη νίκη επί των Βριλησσίων στην Ηλιούπολη, την τέταρτη διαδοχική στη φετινή Handball Premier.

Τα Βριλήσσια προηγήθηκαν με 4-1 και 10-6, με τον Λιάπη να μειώνει σε 10-8, στο 14:50. Τα προβλήματα στην άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδας συνεχίστηκαν και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 14-9 και στη συνέχεια, με 17-11. Ο Βίντα μείωσε σε 17-13, στο 24:50, ο Πασσιάς σε 18-15, στο 29:41, όμως το ημίχρονο «έκλεισε» με τον Ολυμπιακό πίσω με τέσσερα τέρματα (15-19).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν το κανονικό τους πρόσωπο, αφού «έσφιξαν» την άμυνά τους, ενώ είχαν σε… μεγάλα κέφια τον Παπαντωνόπουλο κάτω από τα δοκάρια. Ο Ολυμπιακός, αφού ισοφάρισε σε 19-19, με τον Παπαβασίλη, στο 33ο λεπτό, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς, στο 34:20, με ωραίο γκολ του Λιάπη, με τον Σάββα να δίνει «αέρα» +2 (23-21), στο 38:21.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας πάτησαν «γκάζι» και «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +6 (27-21), με τον Μιχαηλίδη (41:24), «τρέχοντας» σερί 12-2 στο δεύτερο ημίχρονο! Στο 45:15, ο Παπαβασίλης «έγραψε» το +8 (30-22), με τον Μιχαηλίδη να κάνει το 34-25, στο 52ο λεπτό, με τον Βούγιοβιτς να κάνει το +11 (37-26), στο 57:10 και τους Πειραιώτες να επικρατούν με 38-28.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 6-8, 8-10, 11-15, 13-17, 15-19 (ημχ.), 20-19, 26-21, 29-22, 32-23, 25-26, 38-28

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 2, Παπαβασίλης 5, Βίντα 3, Τζίμπουλας 4, Παπάζογλου 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 2, Βούγιοβιτς 1, Βέγιν 1, Λιάπης 5, Πασσιάς 5, Μιχαηλίδης 4, Σάββας 1, Νικολίνταης

ΕΣΝ Βριλησσίων (Τούτσης): Καμπούρης, Στάθης Μ. 8, Βλάχος 1, Τσαμεσίδης 4, Κολεζάκης 3, Αντωνιάδης, Βαρδαξόπουλος 5, Μπάγιος 2, Φ. Χαλβατζής, Σ. Χαλβατζής, Μπινιάρης 1, Μπέσκος, Τσανίνος 1, Μπαλάσκας 2, Τσαμουρής 1

«Στο δεύτερο ημίχρονο πατήσαμε τον… διακόπτη»

Γιώργος Παπαβασίλης: «Η αλήθεια είναι, ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν εμφανίσαμε το πρόσωπο που έπρεπε να εμφανίσουμε ως Ολυμπιακός, ως πρωταθλητής Ελλάδας, ως ομάδα που θέλει να ανεβαίνει συνεχώς ψηλότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαμε τη διάθεση και έχουμε την ποιότητα, πατήσαμε τον… διακόπτη και εμφανίσαμε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, τρέξαμε, βγάλαμε ενέργεια και πάθος και φτάσαμε στο θετικό αποτέλεσμα. Το σημερινό πρέπει να αποτελέσει μάθημα για εμάς, δεν έχει σημασία που δεν κινδυνέψαμε να χάσουμε τελικά, διότι η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν επιεικώς απαράδεκτη. Πρέπει να εμφανιστούμε καλύτεροι με τη Φάιβερς, η οποία είναι μια αξιόλογη ομάδα».