Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 62-55: Πήραν το ντέρμπι οι Πράσινες (vid)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 62-55 τον Ολυμπιακό, στο ντέρμπι των «αιωνίων» της Λεωφόρου, για την 2η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ Γυναικών, με τις «Πράσινες» να επικρατούν με 62-55 του Ολυμπιακού.

Οι άνθρωποι του Ολυμπιακού είχαν παράπονα για ακόμα μία φορά από τις συνθήκες διεξαγωγής της αναμέτρησης στο συγκεκριμένο γήπεδο το οποίο δεν πληροί τις προϋποθέσεις. Ενδεικτικό είναι πως οι ξένες αθλήτριες των φιλοξενούμενων, που δεν είναι συνηθισμένες σε τέτοιου είδους ατμόσφαιρες και όπως ήταν λογικό επηρεάστηκε η απόδοσή τους.

Όπως φάνηκε και από την τηλεοπτική μετάδοση, για την οποία ο Ερασιτέχνης Ολυμπιακός εξέδωσε ανακοίνωση κατά τη διάρκεια του αγώνα, η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική με καπνούς να φαίνονται από την τηλεόραση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες στην πρώτη περίοδο του αγώνα, με την Χριστινάκη να αναλαμβάνει τα ηνία της επίθεσης και να στέλνει τις ερυθρόλευκες στο +5 με δύο σερί τρίποντα (12-17, 9′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «Πράσινες» με τα τρίποντα των Καρακασίδου και Σταμολάμπρου πήραν το προβάδισμα με 22-19, στο 14′. Χατζηλεοντή διαμόρφωσε το 26-21 του Παναθηναϊκού στα μέσα της περιόδου (16′), ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν με το υπέρ τους 32-29 στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο +10 με καλάθι της Ντίξον στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (43-33, 25′), διαφορά που διατηρήθηκε για το μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του στα τελευταία λεπτά αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, με το τελικό 62-55 να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 54-46, 62-55

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκουζίνη): Λαγωνικάκη, Σταμολάμπρου 19 (3/8 τρίποντα), Καρακασίδου 8 (1/3 τρίποντα), Κωτούλα, Κόνιαλη, Τσβίτκοβιτς 8 (10 ριμπάουντ), Πατσιατζή, Αλεξανδρή, Χατζηλεοντή 4 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντίξον 16 (16 ριμπάουντ), Τζόουνς 5 (1/3 τρίποντα), Χαιριστανίδου 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χέμπε 2, Ράτζα 2, Αγραφιώτη, Πηλακούτα 6, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 8 (2/4 τρίποντα), Σύρρα, Καμπισιούλη, Καρλάφτη, Λάμπερτ 10 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Δίελα, Χριστινάκη 17 (2/6 τρίποντα), Κολλάτου, Τόμπιν 10 (2 μπλοκ)