Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024
Πέρασε από την Βαρσοβία η Πορτογαλία (3-1) – Δύσκολη νίκη για την Ισπανία (1-0)

Δείτε τα αποτελέσματα από τις αποψινές αναμετρήσεις του Nations League.

H Πορτογαλία ήταν ασταμάτητη απέναντι στην Πολωνία και διατήρησε το απόλυτο των νιών της στον 1ο όμιλο της League A του Nations League επικρατώντας με 3-1.

Κορυφαίος ο Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος μάλιστα βρήκε και… δίχτυα, με τους Πολωνούς να τον χειροκροτούν.

Το σκορ για τους Ίβηρες άνοιξε ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 26ο λεπτό, με τον σούπερ σταρ της Αλ Νασρ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ για το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Οι Πολωνοί μπήκαν ξανά στο ματς στο 78′ με τον Ζιελίνσκι, όμως το αυτογκόλ του Μπεντνάρεκ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Ισπανία από την πλευρά της δυσκολεύθηκε απέναντι στη μαχητική Δανία, όμως βρήκε τον τρόπο να πάρει το «τρίποντο» επικρατώντας με 1-0, εντός έδρας, για τον 4ο όμιλο της League A. Ο Μάρτιν Θουμπιμέντι ήταν ο άνθρωπος που έδωσε τη λύση για τη «φούρια ρόχα» στο 79ο λεπτό της συνάντησης.

Τέλος, η Κύπρος δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική κόντρα στη Ρουμανία και γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 εντός έδρας στο πλαίσιο του 2ου ομίλου της League C. O Mαν έκανε το 1-0 στο 16′ και ο Μάριν το 25′ με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ντραγκουσίν στο 36′.

Και στην Κροατία οι Αρχαίοι Ελληνες!

Ανακαλύφθηκε στη νότια Κροατία αρχαιοελληνικός οικισμός 3.500 ετών στη θέση του Επέτιου στα παράλια της Αδριατικής