Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2024
Nations League: Σαρωτική η Αυστρία κόντρα στη Νορβηγία (5-1) – Διπλό στο Καζακστάν για τη Σλοβενία (1-0)

Δείτε τα αποτελέσματα από τις αποψινές αναμετρήσεις του Nations League.

Με οκτώ αναμετρήσεις, χωρίς όμως μεγάλα ονόματα, συνεχίστηκε το… παράθυρο των εθνικών ομάδων για το Nations League με την 4η αγωνιστική.

Στο πιο χορταστικό ματς της βραδιάς, η Αυστρία έκανε ό,τι ήθελε τη Νορβηγία επικρατώντας με το ευρύ 5-1 εντός έδρας.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με τον Αρναούτοβιτς να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό, ενώ ο Σόρλοθ ισοφάρισε σε 1-1 στο 39′. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Αυστριακοί ξέσπασαν. Αρναούτοβιτς στο 49′, Λίνχαρτ 58′, Ποσχ 62′ και Γκρέγκοριτς στο 71′ διαμόρφωσαν το τελικό 5-1.

Για τον ίδιο όμιλο, η Σλοβενία επιβλήθηκε του Καζακστάν εκτός έδρας με 1-0, έχοντας στη βασική της σύνθεση στον Αντράζ Σπόραρ, ο οποίος αγωνίστηκε για 71 λεπτά πριν αντικατασταθεί από τον Ζαν Βιπότνικ. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Γιαν Μλάκαρ στο 55′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το πλήρες πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής του Nations League: