Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2024
Κροατία Κ21 – Ελλάδα Κ21 3-2: Το πάλεψε, αλλά «λύγισε» στις λεπτομέρειες η Εθνική Ελπίδων (vid)

Η Εθνική έκανε κατάθεση ψυχής στο γήπεδο, αλλά εν τέλει ηττήθηκε με 3-2 από την Κροατία και αποχαιρέτησε το όνειρο της συμμετοχής στο Euro U21 2025

Το πάλεψε όσο τίποτε άλλο η Εθνική Ελπίδων, αλλά δεν τα κατάφερε. Η Ελλάδα U21 ηττήθηκε με σκορ 3-2 από την Κροατία εκτός έδρας και αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro U21 που θα διεξαχθούν στη Σλοβακία.

Η Εθνική μας αν και έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0, ισοφάρισε μέσα σε ένα λεπτό σε 2-2 (45+3′, 45+4′) με τους Κωστούλα-Μπακούλα, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα το οποίο πιθανώς να την έστελνε στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Με συνέπεια την ήττα με σκορ 3-2 και τον αποκλεισμό.

Στο 16′ άνοιξε το σκορ η Κροατία. Ωραία αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Κατσαβέντα έπιασε άψογο σουτ με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. 18 λεπτά αργότερα έγινε και το 2-0. Οι Κροάτες μας «χτύπησαν» ξανά στην αντεπίθεση, ο Ιβάνοβιτς έβγαλε την ασίστ (καταλάθος γιατί προσπάθησε να σουτάρει εκείνος) για τον Μπέλιο και ο δεύτερος έπιασε στην κίνηση το σουτ με το αριστερό, διαμορφώνοντας το 2-0 για την Κροατία.

Ωστόσο, σε διάστημα ενός λεπτού η Ελλάδα έφερε το παιχνίδι στα ίσια με δύο παιδιά του Ολυμπιακού. Αρχικά στο 45+3′ η Εθνική μας μείωσε σε 2-1. Από κόρνερ ξεκίνησε η φάση, ο Μουζακίτης έκανε τη σέντρα και ο Κωστούλας με κεφαλιά πέτυχε το γκολ. Και ένα λεπτό αργότερα ισοφαρίσαμε σε 2-2! Ο Κουρφαλίδης γύρισε την μπάλα από τα δεξιά και ο Μπακούλας με ωραίο σουτ σκόραρε!

Η Ελλάδα έκανε αρκετά καλό ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο, είχε τις στιγμές της για το τρίτο γκολ που θα της έδινε τη νίκη και κατά πάσα πιθανότητα την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, αλλά στο 76′ οι Κροάτες διαμόρφωσαν το τελικό 3-2 με κεφαλιά του Βούσκοβιτς έπειτα από κόρνερ. Έτσι, έσβησε και το όνειρο της Εθνικής μας για συμμετοχή στο Euro 2025.

Οι συνθέσεις:

ΚΡΟΑΤΙΑ: Τσάβλινα, Βάλινσιτς, Βούσκοβιτς, Πρπιτς (45’+1′ Μπάρζιτς), Χργκοβιτς (46′ Τσβιγιάνοβιτς), Μπέλτσαρ, Σόλτνο, Κατσαβέντα (64′ Τσρνατς), Βίντοβιτς (64′ Ζβόναρεκ), Ιβάνοβιτς (78′ Πάβιτς), Μπέλιο

ΕΛΛΑΔΑ: Μπαλωμένος, Αποστολόπουλος (78′ Κίτσος), Κωστής, Κωνσταντόπουλος, Κουτσογούλας, Κουρφαλίδης (84′ Μεταξάς), Μουζακίτης (55′ Καλογερόπουλος), Μπακούλας (78′ Τζίμας), Νιάρχος (55′ Ζουγλής), Κούτσιας, Κωστούλας

Only in

Μονή Αββακούμ: Μετά τις «καρατομήσεις» μοναχοί απειλούν με βιβλίο «Εκκλησία: Το κράτος μαφία της Κύπρου»

Ξεκινά έρευνα για δύο ακόμα μοναχούς, ενώ έρχονται στο φως διάλογοι που «καίνε»: «Σε θέλω τρελά, τι ζώδιο είσαι;» φέρεται να λέει αρχιμανδρίτης