Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2024
Ρίγα – ΑΕΚ 1-3: Νίκησε και στην Λετονία και πέρασε στους «32» του CEV Challenge Cup

Η ΑΕΚ πήρε μς 3-1 του παιχνίδι στην Λετονία, έκανε το «2 στα 2» με αντίπαλο την Ρίγα και πέρασε στους «32» του CEV Challenge Cup.

Αν κι έχασε το πρώτο σετ (25-20), η ΑΕΚ ανέβασε «στροφές» στη συνέχεια, πήρε τα δύο επόμενα κόντρα στη Ρίγα που της εξασφάλισαν την πρόκριση στους «32» του CEV Challenge Cup γυναικών κι ακολούθως πανηγύρισε και τη νίκη με 3-1 σετ στη Λετονία, παίρνοντας με εμφατικό τρόπο το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Επόμενη αντίπαλος της «Ένωσης» η πορτογαλική Μπενφίκα σε διπλά ματς.

Η Ρίγα έδειξε διάθεση να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ στο πρώτο σετ, έχοντας σταθερά το προβάδισμα κι εντέλει έφτασε στο 25-20. Ακολούθως η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με την Μπριάνα Έντουαρντς να κάνει… θραύση (19π.)  στην επίθεση, πήρε τα δύο επόμενα σετ με 22-25 και 14-25, «τελειώνοντας» τη… σεμνή τελετή.

Αν και η πρόκριση είχε εξασφαλιστεί, στο 4ο σετ ο Ιταλός τεχνικός της ΑΕΚ κράτησε στο ματς τις βασικές του αθλήτριες, αλλάζοντας μόνο την Άκι Μόμι με την Εύη Φλιάκου, με τις «κιτρινόμαυρες» να επικρατούν και σ’ αυτό με 25-12 απέναντι στις απογοητευμένες Λετονές, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

*Οι πόντοι της Ρίγα προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ:1-3 (25-20, 22-25, 14-25, 12-25) σε 101′

Ρίγα (Ινγκούνα Μινούσα):Ανκεβίτσα 8 (8/34 επ., 46% υπ. – 15% άριστες), Νετσιπόρουκα 10 (8/32 επ., 2 άσσοι, 38% υπ. – 19% άριστες), Στρούκα Κ. 17 (13/49 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στρούκα Καρ. 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Ντολότοβα 1 (1 άσσος), Ιβάνοβα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ) / Στεϊνμπεργκα (λ, 34% υπ. – 11% άριστες), Γκρούντμαν (λ), Κράμενα 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΑΕΚ (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι)Πολυνοπούλου 8 (7/14 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 9 (9/29 επ., 29% υπ. – 0% άριστες), Έντουαρντς 19 (15/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 63% υπ. – 13% άριστες), Καββαδία 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Μόμι 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Τουλγαρίδου (λ), Τσιτσιπλάμη 2 (2/6 επ.), Ράπτη, Σακραντζίγια 13 (12/26 επ., 1 άσσος, 65% υπ. – 29% άριστες), Φλιάκου 4 (2