Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα με 88-53 από την Μπουρζ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 2η αγωνιστική της Euroleague Women.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βρέθηκαν από το ξεκίνημα του αγώνα πίσω στο σκορ και δεν κατάφεραν να ανακόψουν το ρυθμό της γαλλικής ομάδας που όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τη διαφορά. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στις δύο πρώτες αγωνιστικές της διοργάνωσης για το συγκρότημα του Θάνου Νίκλα.

Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν η Κίρα Λάμπερτ με 15 πόντους, με την Μέριλ Χέμπε να προσθέτει 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την Μπουρζ η Οκόνκουο σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ η Άρτεμις Σπανού σημείωσε 7 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των «ερυθρόλευκων» περιλαμβάνει το επίσης απαιτητικό ματς κόντρα στην πανίσχυρη τουρκική Μερσίν, την οποία θα υποδεχθεί ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, την ερχόμενη Τετάρτη (23/10, 18:30) για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ένα 5-0 της Μπουρζ, για να μειώσει η Λάμπερτ σε 2-7 (6:58), ενώ η ίδια έγραψε το 5-7, με καλάθι και φάουλ. Στη συνέχεια, η γαλλική ομάδα ανέβασε στροφές και έβρισκε λύσεις στην επίθεση, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά. Η Τόμπιν σημείωσε το 7-17 (4:16) και η Λάμπερτ το 9-19, στα 3:37, έχοντας στο σημείο αυτό επτά πόντους, με 3/3 δίποντα. Δυο εύστοχες βολές της Χριστινάκη διαμόρφωσαν το 15-25 (0:22), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Μπουρζ έλεγξε το ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να διασπάσει την εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων. Στην εξέλιξη του δεύτερου οκταλέπτου, η διαφορά υπέρ της γαλλικής ομάδας αυξήθηκε, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 25-45, ύστερα από buzzer beater της Χέμπε.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό. Ο Ολυμπιακός στα μέσα της περιόδου, με ένα 6-0 σερί που προήλθε από λέι άπ και τρίποντο της Κολλάτου και μια εύστοχη ελεύθερη βολή της Χριστινάκη, διαμόρφωσε το 37-57, με την Σπυριδοπούλου να διευρύνει στο 7-0 το σερί, με μια εύστοχη βολή για το 38-57 (3:48). Παρόλα αυτά, το έργο του Ολυμπιακού είχε δυσκολέψει αρκετά, με την περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 40-71. Η εικόνα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, η Μπουρζ διατήρησε τον έλεγχο, για να φτάσει στην επικράτηση με το τελικό 88-53.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-45, 40-71, 53-88

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χέμπε 14 (7 ριμπάουντ), Ράτζα 4, Αγραφιώτη, Πιλακούτα, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα, Καρλάφτη, Λάμπερτ 15 (1/4 τρίποντα), Δίελα, Χριστινάκη 5, Κολλάτου 5, Τόμπιν 7 (6 ριμπάουντ)

Μπουρζ (Λαφαρζέ): Οκόνκουο 20 (3/7 τρίποντα), Γκριν 9 (2/6 τρίποντα), Φίλιπ 8 (7 ριμπάουντ), Άστιερ 10 (11 ασίστ), Γκουάπο, Ντιαμπί 15 (12 ριμπάουντ), Σπανού 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίταρτς-Γκράνελ 5, Μπουρζουά, Ντάτσετ 4 (2/4 τρίποντα).