Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024
Άλιμος – Ολυμπιακός 10-12: Οι Ερυθρόλευκες έκαναν το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 12-10 εκτός έδρας του Αλίμου και έκανε το 2Χ2 στην Α1 πόλο γυναικών

«Διπλό» στην έδρα του Αλίμου ΝΑΣ πανηγύρισε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 12-10, για τη 2η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος, κάνοντας το «δύο στα δύο».

Οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας, στο ντέρμπι κορυφής της φετινής Α1, βρέθηκαν πίσω με 4-2, 5-3, αλλά ανέβασαν «στροφές», επέβαλλαν το ρυθμό τους και με 5-0 σερί, ξέφυγαν με 8-5, κυριαρχώντας απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη στην έδρα του Αλίμου, με πρώτες σκόρερ τις Μυριοκεφαλιτάκη και Τριχά, με τρία γκολ.

Γενικότερα, με εξαίρεση τα πρώτα 10 λεπτά περίπου, τα κορίτσια του Ολυμπιακού είχαν το «πάνω χέρι» στο Δημοτικό κολυμβητήριο του Αλίμου, ήταν καταφανέστατα ανώτερες από τις γηπεδούχες και έτσι, με εξαιρετική εμφάνιση, συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Ισοφάρισε (5-5) ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-0 από τον Αλιμο ΝΑΣ, όμως «απάντησε» άμεσα (5:12) και ισοφάρισε σε 1-1, με την Νίνου στην παίκτρια παραπάνω. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας πίσω με 2-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχες ξέφυγαν με +2 (4-2, 5-3), με την Σιούτη να μειώνει σε 5-4, με φοβερό σουτ από την περιφέρεια (0:59). Με την Αντριους να ισοφαρίζει σε 5-5, στο 0:06, σκορ με το οποίο «έκλεισε» το ημίχρονο.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία!

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού «μπήκαν» πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τέρματα των Μυριοκεφαλιτάκη (6:17, 4:24) και Αντριους (5:44), προσπέρασαν με +3 (5-8), «βγάζοντας» εξαιρετική αντίδραση! Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν την πολύ καλή τους άμυνα και ολοκλήρωσαν το τρίτο οκτάλεπτο με 8-5, κρατώντας το «μηδέν». Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία και την κυριαρχία του, με την Μυριοκεφαλιτάκη να «τελειώνει» το ματς, στο 1:25, «γράφοντας» το 12-9. Το μόνο που κατάφερε ο Αλιμος ΝΑΣ ήταν να μειώσει, για το τελικό 12-10 υπέρ των πρωταθλητριών.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-4, 0-3, 5-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ασημάκη (φουνταριστό, 5:54), 1-1 Νίνου (π/π, 5:12), 2-1 Μαρλέτα (περιφέρεια, 4:00)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 B. Πλευρίτου (πέναλτι, 7:45), 3-2 Ριμπάνσκα (περιφέρεια, 7:18), 4-2 Κοντογιάννη (κόντρα, 4:14), 4-3 Τριχά (περιφέρεια, 3:54), 5-3 Ασημάκη (φουνταριστό, 1:13), 5-4 Σιούτη (περιφέρεια, 0:59), 5-5 Αντριους (περιφέρεια, 0:06)

3ο οκτάλεπτο: 5-6 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 6:17), 5-7 Αντριους (περιφέρεια, 5:44), 5-8 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 4:24)

4ο οκτάλεπτο: 6-8 Ελληνιάδη (κόντρα, 7:25), 6-9 Τριχά (περιφέρεια, 7:07), 7-9 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 5:47), 7-10 Νίνου (πέναλτι, 5:25), 8-10 Ασημάκη (φουνταριστό, 3:28), 9-10 Κοντογιάννη (περιφέρεια, 2:36), 9-11 Τριχά (περιφέρεια, 2:09), 9-12 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 1:25), 10-12 Μαρλέτα (περιφέρεια, 0:16)

Αλιμος ΝΑΣ (Πάνος Βέργος): Σταματοπούλου, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 2, Μπιτσάκου, Χαλδαίου, Ασημάκη 3, Πάτρα, Κοβάτσεβιτς, Ριμπάνσκα 1, Μαρλέτα 2, Κοντογιάννη 2, Λάζαρη, Ζλάτου, Δασκαλάκη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ραϊκρόου, Χριστοδούλου-Αουτ, Κουρέτα, Σάντα, Τριχά 3, Αντριους 2, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου, Νίνου 2, Β. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Καραγιάννη, Δρακωτού, Μπίκου

Η βία των ανηλίκων και η «χαμένη» ηθική εκπαίδευση - Ο ρόλος του σχολείου

Ο ρόλος του σχολείου στην ηθική εκπαίδευση και τις ανθρώπινες αξίες σε μια περίοδο όπου η βία έχει οξυνθεί δραματικά.

Ιδιοκτησία - Δικαιούχος domain name: ALTER EGO MEDIA A.E.