Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024
Με ανατροπή η Γιουνάιτεντ (2-1) – Πέρασε από το «Κρέιβεν Κότατζ» η Άστον Βίλα (3-1)

Η Γιουνάιτεντ τα… χρειάστηκε απέναντι στην Μπρέντφορντ όμως πήρε τη νίκη με 2-1. Εξαιρετική η Άστον Βίλα, πέρασε από την έδρα της Φούλαμ με 3-1.

Στο… περιθώριο της νίκης της Τότεναμ, αλλά και του επικείμενου παιχνιδιού της Άρσεναλ με την Μπόρνμουθ, το «κυρίως πιάτο» της 8ης αγωνιστικής της Premier League περιελάμβανε πέντε αναμετρήσεις. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα… χρειάστηκε απέναντι στην Μπρέντφορντ, όμως επιβλήθηκε 2-1 στο «Ολντ Τράφορντ» με ανατροπή.

Ο Ίθαν Πίνοκ άνοιξε το σκορ για τις «σφήκες» στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους για το 1-0. Η απάντηση της ομάδας του Έρικ Τεν Χαγκ ήρθε με το… καλησπέρα του δεύτερου ημιχρόνου όταν ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο ισοφάρισε σε 1-1 στο 47′. Ένα τέταρτο αργότερα (62′) ο Ράσμους Χόιλουντ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μεγάλη ανατροπή πέτυχε και η Άστον Βίλα απέναντι στη Φούλαμ εκτός έδρας, επικρατώντας με 3-1. Οι «κότατζερς» προηγήθηκαν με τον Χιμένες στο 5ο λεπτό, αλλά η ισοφάρισε ήρθε τέσσερα λεπτά μετά για τους «χωριάτες» με τον Ρότζερς. Στο δεύτερο μέρος η Βίλα ολοκλήρωσε την ανατροπή με το γκολ των Γουότκινς (59′) και το αυτογκόλ του Ντιοπ (69′).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπράιτον πήρε το «διπλό» στην έδρα της Νιούκαστλ με 1-0, χάρη στο τέρμα του Γουέλμπεκ. Χορταστικό παιχνίδι στο «Σεντ Μέρις» με τη Λέστερ να νικά με 3-2 τη Σαουθάμπτον. Τέλος, η Έβερτον νίκησε με 2-0 εκτός έδρας την Ίπσουιτς.