Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024
Διπλό και κορυφή για την Λειψία (2-0) – Δύσκολη νίκη για την Λεβερκούζεν (2-1)

Η Λειψία έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Μάιντς και ανέβηκε στην κορυφή της Bundesliga – Νικήτρια η Λεβερκούζεν στο ντέρμπι με την Άιντραχτ.

Η Λειψία συνεχίζει να εντυπωσιάζει στη φετινή Bundesliga, περνώντας και από την έδρα της Μάιντς με 2-0 και σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στη Γερμανία, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από την Μπάγερν Μονάχου. Ο Τσάβι Σίμονς στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 37΄ο Ορμπάν έκανε δυο τα γκολ της ομάδας του, μετά από επέμβαση του γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στο Λεβερκούζεν η Μπάγερ, «λύγισε» την Άιντραχτ με 2-1 και την προσπέρασε «πατώντας» στην τέταρτη θέση. Η πρωταθλήτρια αν και βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα από πέναλτι του Μάρμους, κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι και να πάρει το τρίποντο. Ο Αντριχ ισοφάρισε γρήγορα για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο και ο Μπονιφέις πέτυχε το νικητήριο γκολ της Μπάγερ στο 72΄.

Προσωρινά δεύτερη -πάνω από τη Μπάγερν- ανέβηκε η Φράιμπουργκ, που «καθάρισε» με τρία γκολ από το α΄ ημίχρονο την Αουγκσμπουργκ (3-1). Ο Δημήτρης Γιαννούλης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για τους ηττημένους, που παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

«Ανάσα» πήρε η Χοφενχάιμ, η οποία νίκησε 3-1 την ουραγό Μπόχουμ, με τον τερματοφύλακα Μπάουμαν να αποκρούει στο 89΄ πέναλτι του Ντάσνερ, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις ο Ταμπάκοβιτς, ενώ η Γκλάντμπαχ επικράτησε 3-2 της Χαϊντενχάιμ και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση.