Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς στο ματς, η Τότεναμ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει με ευκολία τη Γουέστ Χαμ, επικρατώντας των «Σφυριών» με 4-1 για την 8η αγωνιστική της Premier League.

Με τη νίκη στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, η ομάδα του Ποστέκογλου, ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πλησιάζοντας την Άστον Βίλα, έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι περισσότερο.

Κουλουσέφσκι, Μπισουμά, Αρεολά (αυτογκόλ) και Σον τα γκολ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Κούντους είχε δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Γκανέζο ακραίο να βλέπει κόκκινη κάρτα λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Τα «σφυριά» προηγήθηκαν στο 18΄ με τον Κούντους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 36΄ με τον Κουλουσέφσκι, αλλά τίποτα δεν προμήνυε την… καταιγίδα του β΄ ημιχρόνου. Ο Μπισούμα στο 52΄ έδωσε προβάδισμα στους «σπερς», τρία λεπτά αργότερα, από «καραμπόλα» σε σουτ του Σον, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (χρεώθηκε αυτογκόλ στον τερματοφύλακα Αρεολά) και στο 60΄ ο Νοτιοκορεάτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος πέρασε ως αλλαγή στο 70΄ στη θέση του Γκουίντο Ροντρίγκες, σε ένα σημείο που το ματς είχε κριθεί, ενώ η Γουέστ Χαμ έμεινε στο φινάλε και με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κούντους στο 86΄.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής

Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 4-1 (36′ Κουλουσέφσκι, 52′ Μπισουμά, 55′ Αρεολά (αυτ.), 60′ Σον – 18′ Κούντους)
19/10 17:00 Σαουθάμπτον – Λέστερ
19/10 17:00 Νιουκάστλ – Μπράιτον
19/10 17:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπρέντφορντ
19/10 17:00 Ίπσουιτς – Έβερτον
19/10 17:00 Φούλαμ – Άστον Βίλα
19/10 19:30 Μπόρνμουθ – Άρσεναλ
20/10 16:00 Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι
20/10 18:30 Λίβερπουλ – Τσέλσι