Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024
Ολυμπιακός – Φάιβερς 30-21: Σπουδαία νίκη και αγκαλιά με την πρόκριση (vid)

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επικράτησε με 30-21 της Φάιβερς και πήρε σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στην Αυστρία.

Μία πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή για τον δεύτερο γύρο του EHF European Cup, επικρατώντας με 30-21 της Φάιβερς.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος, με την υποστήριξη του κόσμου τους στο πλευρό τους, στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου «Τ. Καμπούρης» της Χαλκίδας, πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στους Αυστριακούς, ενόψει της ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου (26/10, 21:00).

Οι Πειραιώτες μετά το πολύ κλειστό πρώτο ημίχρονο (10-9) πραγματοποίησαν ένα φοβερό δεύτερο μέρος και με ένα σερί 7-0 μετά το 19-18 «καθάρισαν» ουσιαστικά τη νίκη και ταυτόχρονα πήραν μια πολύ καλή διαφορά για τον αγώνα της Αυστρίας. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Πρέντραγκ Βέγιν με οκτώ τέρματα, ενώ για την Φάιβερς ο Γιάκομπ Νιγκ, ο Λούκας Γκάνγκελ και ο Μάρκους Κόλαρ πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα (10-9) στο ημίχρονο!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, όμως ο Βέγιν ισοφάρισε σε 3-3, στο 7:40 και ο Βίντα σε 6-6, στο 17ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς να δίνει προβάδισμα (7-6), στο 20:15.

Ο Σλίσκοβιτς «χτύπησε» ξανά, στο 22:29 και έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων (9-7) στους πρωταθλητές Ελλάδας, ενώ ο Βέγιν διατήρησε το +2 (10-8), στο 28ο λεπτό, όπως και ο Παπαντωνόπουλος, με εξαιρετική απόκρουση σε εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο, η Φάιβερς μείωσε, για το 10-9 του ημιχρόνου. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε μόλις τρία λάθη (οκτώ η Φάιβερς).

«Καταιγιστικός» ο Ολυμπιακός!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν ακόμη πιο δυνατά το «γκάζι» και έφτασαν στο +4 (18-14), στο 40:39, με τον Τζίμπουλα. Η Φάιβερς μείωσε σε 19-18, αλλά ο Ολυμπιακός «έτρεξε» 7-0 σερί και ξέφυγε με +8 (26-18), με το όγδοο προσωπικό γκολ του φοβερού και τρομερού Βέγιν, στο 53:12!

Γκολ του Σλίσκοβιτς (54:42) και +9 (28-19) οι πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Βέγιν να «χτυπάει» ξανά, στο 57ο λεπτό και να «γράφει» το 29-20. Με γκολ του Σάββα σε «νεκρό» χρόνο (59:59), ο Ολυμπιακός νίκησε με 30-21 την αυστριακή ομάδα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 5-6, 6-6, 9-7, 10-9 (ημχ.) 13-13, 17-14, 19-16, 22-18, 28-20, 30-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Παπαβασίλης 1, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπάζογλου 1, Κανδύλας, Πέριτς 2, Σλίσκοβιτς 6, Βούγιοβιτς, Βέγιν 8, Λιάπης 3, Πασσιάς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 2

Φάιβερς (Πέτερ Εκλ): Λίχτμπλαου 1, Βάισερ, Γκάνγκελ, 4 Στουρτζ, Μπέργκμαν, Ρουντνίτσκι, Ντβόρακ, Γκλετζλ, Ντέιβιντ, Νιγκ 4, Μπρένεϊς 2, Κόλαρ 4, Μπρέιτ 2, Ρίντε, Σουχ 1, Σάιντλ 2

Διαιτητές: Σιμόνε -Μονιτίλο (Ιταλία), Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/4 – 0/1

Η Ευρώπη νεκροταφείο πυρηνικών αποβλήτων - Τα σχέδια για να χτίσουν «τάφους» χιλιετιών

Ποια κράτη σχεδιάζουν να κάνουν το επόμενο βήμα για τα πυρηνικά απόβλητα – Η αποθήκευσή τους αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες προκλήσεις του 21ου αιώνα

Ιδιοκτησία - Δικαιούχος domain name: ALTER EGO MEDIA A.E.