Η Μάντσεστερ Σίτι έσωσε την παρτίδα απέναντι στη Γουλβς με γκολ του Τζον Στόουνς στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης, παίρνοντας ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στην κούρσα του τίτλου της Premier League.

To σκορ άνοιξε μόλις στο 7ο λεπτό για τη Γουλβς ο Στραντ Λάρσεν έπειτα από ασίστ του Σεμέδο, κάνοντας το 1-0 για τους «λύκους» απέναντι στους «πολίτες».

Η Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε με γκολ του Γιόσκο Γκβάρντιολ στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από πάσα του Ντοκού και με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι έψαξε το γκολ, όμως αυτό δεν ερχόταν με αποτέλεσμα οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα να το ψάχνουν αγωνιωδώς για να μην αφήσουν δύο πολύτιμους βαθμούς στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Και εκεί που όλα έδειχναν γκέλα για τη Σίτι ήρθε ο Τζον Στόουνς να λυτρώσει την ομάδα του με γκολ κυριολεκτικά buzzer beater, καθώς ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (στο 95′) και αφού πρώτα τσεκαρίστηκε από το VAR για φάουλ του Άγγλου κεντρικού αμυντικού.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 4-1 (36′ Κουλουσέβσκι, 52′ Μπισουμά, 55′ αυτ. Αρεολά, 60′ Σον / 18′ Κούντους)
Σαουθάμπτον – Λέστερ 2-3 (8′ Άρτσερ, 28′ Αρίμπο / 65′ Μπουονανότε, 74′ πεν. Βάρντι, 90+8′ Αγιού)
Νιουκάστλ – Μπράιτον 0-1 (35′ Γουέλμπεκ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπρέντφορντ 2-1 (47′ Γκαρνάτσο, 62′ Χόιλουντ / 45+5′ Πίνοκ)
Ίπσουιτς – Έβερτον 0-2 (17′ Εντιαγέ, 40′ Κιν)
Φούλαμ – Άστον Βίλα 1-3 (5′ Χιμένες / 9′ Ρότζερς, 60′ Γουότκινς, 69′ αυτ. Ντιόπ)
Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 2-0 (70′ Κρίστι, 79′ πεν. Κλάιφερτ)
Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (7′ Λάρσεν -33′ Γκβάρντιολ, 90+5′ Στόουνς)
20/10 18:30 Λίβερπουλ – Τσέλσι
21/10 22:00 Νότιγχαμ – Κρίσταλ Πάλας