Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024
Παρί Σεν Ζερμέν – Στρασμπούργκ 4-2: Την «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε της Στρασμπούργκ με 4-2 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία εκμεταλλεύτηκε πλήρως την γκέλα της Μονακό, και επικράτησε της Στρασμπούργκ με 4-1, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ligue 1. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ευτύχισε να προηγηθεί νωρίς και στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε τρία γκολ, καταφέρνοντας έτσι να βάλει ένα τέλος στη… σεμνή τελετή.

Τον… χορό των τερμάτων άνοιξε ο Σένι Μαγιουλού για τους Παριζιάνους,  με τον 18χρονο μέσο να κάνει το 1-0 στο 18ο λεπτό, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μάρκο Ασένσιο διπλασίασε τα τέρματα της Παρί στο 47′ για το 2-0, με την Στρασμπούργκ να μειώνει σε 2-1 με τον Σέκου Μαρά στο 58′. Από εκεί και πέρα ακολούθησαν δύο γκολ των γηπεδούχων με Μπαρκολά (66′) και Λι (90′). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-2 με τον Ντιόνγκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μια εξαιρετική εμφάνιση από την Παρί Σεν Ζερμέν, που κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, πήρε το τρίποντο με χαρακτηριστική ευκολία και έπιασε στην κορυφή την Μονακό, η οποία χθες έμεινε στο 0-0 με τη Λιλ.