Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2024
Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 5-1: Σαρωτικοί οι Καταλανοί

Ασταμάτητη η Μπαρτσελόνα απέναντι στη Σεβίλλη, την οποία και συνέτριψε με 5-1 παραμένοντας μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος έχει «γραπωθεί» η Μπαρτσελόνα η οποία έκανε τη… δουλειά της κόντρα στη Σεβίλλη επικρατώντας με 4-0 στο «Καμπ Νου», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της La Liga.

Το σύνολο του Χάνσι Φλικ είχε «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη ουσιαστικά από το πρώτο μέρος όταν και σημείωσε τρία γκολ. Και τα ευχάριστα δεν σταμάτησαν εκεί για τους «μπλαουγκράνα» που είδαν τον Γκάβι να επιστρέφει στην δράση ύστερα από περίπου έναν χρόνο.

Οι Καταλανοί ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να ανοίγει το σκορ στο 24′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Τέσσερα λεπτά μετά ο Λαμίν Γιαμάλ βρήκε τον Πέδρι, και ο νεαρός μέσος έγραψε το 2-0. Ο ασταμάτητος Λεβαντόφσκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 στο 39′, αποτέλεσμα με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε πάρει και στο φινάλε έβαλε τις τελικές… πινελιές. Στο 82′ ο Πάμπλο Τορέ έκανε το 4-0, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Μουζαμπό πέτυχε το γκολ της τιμής για τους Σεβιγιάνους μειώνοντας σε 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Τορέ με το δεύτερο τέρμα του στο 88ο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πένια, Μαρτίνεθ, Κουντέ, Μπαλντέ, Κουμπαρσί, Πέδρι (83′ Γκάβι), Κασαδό, Ραφίνια (65’ Πάου Βίκτορ), Φάτι (75’ Τόρε), Γιαμάλ (75’ Χεράρδ Μαρτίν), Λεβαντόφσκι (65’ Φερμίν)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Νίλαντ, Μαρκάο, Πεδρόσα, Μπαντέ, Καρμόνα, Γκουντέλι, Αγκουμέ (69’ Σο), Λουκεμπάκιο, Ετζούκε (45’ Λοκόνγκα), Πεκέ (46’ Σούσο, 69’ Ιντούμπο), Ρομέρο.