Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2024
Ολυμπιακός – Πρωτέας Βούλας 92-67: Άνετες και ωραίες οι Ερυθρόλευκες (vid)

Ο Ολυμπιακός σκόραρε κατά «ριπάς» απέναντι τον Πρωτέα και «σκόρπισε» την ομάδα της Βούλας με 92-67 για να διπλασιάσει τις νίκες του στην Α1 γυναικών.

Με εξαιρετική επίθεση και αποτελεσματικότατη άμυνα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 92–67 του Πρωτέας Βούλας για την 3η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών και ανέβηκε στο 2-1. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενες «έπεσαν» στο 1-2.

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό η Χριστινάκη με 19 πόντους, από κοντά η Χέμπε και Ράτζα με 17 και 14 ανίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και «έκλεισε» με +17 (30-13) την πρώτη περίοδο, με λέι απ της Χέμπε (0:06). Με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να «μπαίνουν» στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο της Ράτζα (9:45), για το +20 (33-13), ενώ έφτασαν και στο +26 (39-13), με καλάθι της Σύρρα στον αιφνιδιασμό. Αυτό ήταν και το παιχνίδι του Ολυμπιακού, από τα μέσα της πρώτης περιόδου: άμυνα, κλέψιμο και… κόντρα! Στη συνέχεια (5:56), η Ράτζα ευστόχησε σε δύο βολές και «εκτόξευσε» το δείκτη του σκορ στο +25 (41-16), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο «έκλεισε» με 51-31, με την Λάμπερτ να σκοράρει από τα 6,75μ. (0:11).

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ημίχρονο με πάνω από 52,6% στα σουτ και 7/14 τρίποντα, ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (21-8). Να σημειωθεί, ότι η Χέμπε, πρώτη σκόρερ του ημιχρόνου, με 11 πόντους (10 η Χριστινάκη), τραυματίστηκε στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο, η Χέμπε επέστρεψε στην πεντάδα των πρωταθλητριών Ελλάδας, με τις φιλοξενούμενες να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά και να μειώνουν σε 56-45. Στο 2:41, ωστόσο, η Χριστινάκη έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά στο +18 (67-49), ενώ η Σπυριδοπούλου διαμόρφωσε, με 2/2 βολές, στα 14 δευτερόλεπτα, το 73-57 του τρίτου δεκάλεπτου. Στο ξεκίνημα (8:20) της τέταρτης περιόδου, η Χέμπε αξιοποίησε την εξαιρετική πάσα της Κολλάτου και «έγραψε» το +20 (77-57) για τις «ερυθρόλευκες», με την Ράτζα να κλέβει, να σκοράρει στην κόντρα (5:16) και να επαναφέρει το +25 (88-63). Το τελικό 92-67 διαμόρφωσε η Κολλάτου, με μία εύστοχη βολή (0:43).

Δεκάλεπτα: 30-13, 51-31, 73-57, 92-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χέμπε 17 (1), Ράτζα 14 (2), Πηλακούτα, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 6, Καρλάφτη 5 (1), Λάμπερτ 8 (2), Δίελα 5 (1), Χριστινάκη 19 (3), Κολλάτου 8 (1), Τόμπιν 6 (7 ασίστ)

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δεσποτάκης): Στολίγκα, Πολυμένη 4 (1), Τσιμπριμάνη, Σακελλαρίου 4, Χατζηγιακουμή 4 (1), Αλεξία, Αναστασοπούλου 9 (3/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Έβερετ 10, Γασπαράτου, Τζορτζ 26 (1), Έντουαρντς 10.

Επόμενη αγωνιστική: Για την 4η της Α1 γυναικών ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην Θεσσαλονίκη για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ενώ μεσοβδόμαδα υποδέχεται την Ζαμπίνι Μπρνο για την Euroleague γυναικών. Από την άλλη ο Πρωτέας Βούλας έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις στο EuroCup με αντίπαλο την Σέπσι ενώ στο πρωτάθλημα θα φιλοξενήσει τις Εσπερίδες Καλλιθέας